BURIAVIMAS, KAITAVIMAS
Kanarų salos  »  Gran Kanarija
Gran Kanarija garsėja vėjais. Kaip teigia vietiniai buriuotojai, geriausi vėjai pučia vasarą, tuomet dažniausiai plaukiojama su 3.0; 3.5 burėmis, o didžiausia burė, kurios prireikia vasarą – 4.7. Žiemą vėjai nebe tokie stiprūs, tačiau geresnės bangos. Vietiniai teigia, kad Gran Kanarijoje gali buriuoti bet kurią dieną, jei turi mašiną, ir žinai, kur važiuoti. Kad žinotumėt ir jūs, padarysime trumpą apžvalgą apie pagrindines buriavimo vietas Gran Kanarijoje.

POZO IZQUIERDO

Kuomet kalbama apie buriavimą Gran Kanarijoje, visuomet minimas Pozo. Čia buriuoti mokėsi pats Bjorn‘as Dunckerbeck‘as. Vasarą ši vietovė garsėja geriausiomis bangomis. Ryte vėjas pučia nuo kranto, o po pietų pasisuka šonu arba ima pūsti į krantą. Žiemą ar pavasarį tokių bangų nerasite, tačiau vėjo turėtų užtekti, ir, pagaliau, ko verta galimybė nusifotografuoti su Bjornu, kurį čia galite rasti:)
Pozo. Stipriausiai pučia Pozo, bet ten su kaitais rekomenduojama nebranginantiems kailio. Burlenčių spote kaituoti pagal susitarimą negalima, o kaitų spotas yra maždaug 1 km. pavėjui, bet toje vietoje pučia konkretus (~45°) offshoras. Bet linksmiausia dalis - startas ir nuleidimas. Vietiniai kaiteriai atsiveža didelį brezento ar plėvelės gabalą, kuri kloja ant žemės. Ant jo pučiami kaitai ir nuo jų startuojama. Nes kitaip kaitai labai greitai dyla ir plyšta. Vietiniai ispanai NIEKADA nekelia ten kaito vieni ir NIEKADA nebando jo vieni nuleisti. Bent jau taip patys sako. Gruntas - aštri skalda su didelių akmenų priemaišomis. Kelias į vandenį - per 10-20 cm klibančius akmenis. Prie mano akių vienas vietinis buvo pratemptas per vandenyje esančius akmenis bandydamas grįžti į krantą. Pasekmė - kruvinos rankos ir pirštai. Kadangi vėjas paprastai ten pučia 4 m² burei, tai kaitai tinka ne didesni nei 8-10 m². O prie tokio vėjo pasivaikščiojimas akmenimis tikrai nėra daugelio svajonė. Taigi, POZO galima rekomenduoti norintiems kažką įrodyti arba aplankyti Braziliją :) (ten jus per savaitę nuneštų vyraujantis vėjas) . Pasaulyje tikrai yra malonesnių vietų.

ARINAGA

Už kelių kilometrų į šiaurę nuo Pozo rasite Arinagą. Čia vėjas dažniausia pučia nuo kranto ir vanduo būna lygus, jei neplauksite labai toli.

VARGAS

Tai ne lietuviškas pavadinimas, nors sąsajų su vargu galima atsrasti. Vargas (o tikriau – pietinė jo dalis) pavojinga dėl čia esančios srovės, kuri gali būti labai stipri atoslūgio metu. Vėjas šioje vietovėje gana pastovus, retsykiais toks pat geras, kaip Poze, tačiau ši vietovė nerekomenduojama nepatyrusiems.

OJOS DE GARZA

Jei Pozo sąlygos jums per aštrios, galite vykti į Ojos de Garza. Ji paslėps nuo pernelyg stipraus vėjo, kuris atsiranda tik išplaukus tolyn į vandenyną. Smėlio krantas nevargins kojų.

PLAYA DE AQUILA

Ši vieta gera tuomet, jei gyvenate viešbutyje ir norite buriuoti kuo arčiau gyvenamosios vietos. Tačiau norintiems „rimto“ buriavimo geriausia rinktis kitas vietas, nes Playa de Aquila žiemą būna „pasislėpusi“ nuo vėjo.
Bahia Feliz. Į pietus nuo Pozo apie 10 km. Čia įsikūręs B. Dunkerbeko burlenčių centras. Vėjas paprastai pučia truputį į krantą. Kaiteriai pagal sutarimą kaituoja pora šimtų metrų prieš vėją, nors startuoja tame pačiame pliaže. Pliažas - apvalūs 2-10 cm akmenukai, jokio smėlio. Vietos mažai, kaito stropos (virvės) vos telpa ant kranto keliant kaitą. Kaitas kyla kabindamas medžių šakeles. Įėjimas į vandenį nesudėtingas, nes iškart gilu, o akmenys nedideli, apvalūs. Tad tenka tik prižiūrėti kaitą. Linksmiau su atkritimu pavėjui - 100 m. už B. Dunkerbeko centro prasideda aukšta vertikali siena, į kurią geriau nepakliūti. Tarp uolų yra keletas mažų akmenuotų pliažiukų, bet pradedantys kaiteriai ten nepaklius - mažai vėjo ir aplink daug aukštų uolų. Jeigu jau nudreifavote pavėjui, maždaug už 1 km. pavėjui yra gražus smėlėtas pliažas, kuriame galėsite numesti kaitą. Ten jau daiktus reikės susirinkti, nes tame pliaže kaituoti draudžiama. Bahia Feliz teko kaituoti su 8 m² ir su 13 m² kaitu. Vėjo yra jame pakankamai netgi prie standartinės šiaurės-rytų krypties. Tiesa, palei krantą gali būti mažoka, bet giliau turėtų pakakti. Turėjau garbės aplankyti ir smėlio pliažą ir mažą pliažiuką tarp kalnų. Vėjas tomis dienomis buvo nestabilus ir baigdavosi greitai. Tad, kaip patyres visa spoto grožį, galiu pasakyti, kad šis spotas yra neblogas variantas su potecialiai stipresniais vėjais. Ir tai vienintelis spotas, kuriame galima kaituoti be batų.

PLAYA DE LAS BURRAS

Don Gregory Hotel (Playa de las Burras). Realiausias spotas kaitavimui. Jeigu skrendate į Gran Kanariją ir apsistojate Green Sea apartamentuose, tai spotas yra iškart perėjus gatvę (per pėsčiųjų tiltą). 5 min. kelio ir jus jau ant smėlėto kranto. Kaitus galima parkuoti, pusti ir tvarkyti ant smelio. Vietos tikrai užteks. Galima startuoti ir vienam.. Avariniu atveju bus kas traukia iš vandens :) Čia kaituojama su 10-16 m² kaitais. Vietinis kaiteris vokietukas čia dažniausiai plaukia su 12 m² kaitu. Būna dienų, kai susirenka 4-5 kaiteriai. Vyraujantis vėjas - nuo balto namuko į raudoną stogą. Jeigu vėjas nusilpo, kokie 500 metrų į dešinę yra normali (Gran Kanarijos kontekste) lėkšta pakrantš, kurioje galima išlipti. Toliau - Maspalomas - smėlio pliažai. Tad nudreifavus pavėjui prie vyraujančios krypties esate visai saugūs - aplenkti Maspalomo pusiausalį sunku. Maspalome kaituoti negalima, bet juk niekas jūsų atgal į vandenyną nenuvarys :)
Liudniau atrodo pats įėjimas į vandenį ir plaukimo pradžia. Yra siauras 5 metrų pločio smėlio ruoželis vandenyje per atoslūgį. Visa kita - akmenys, ir nelabai gražūs. Nuotraukoje raudona linija pažymėtas išėjimo/įėjimo maršrutas. Čia vaizdas per atoslūgį. Per potvynį situacija nelabai geresnė, nes tada tenka į vandenį eiti per vandenyje esančius akmenis. Bet vėjas šitame spote nėra labai stiprus, tad suvaldyti 12-16 m² kaitą galima. Einant į vandenį būtina žiūrėti po kojom, o ne į kaitą. Ir be batų geriau net nebandyti, nes akmenys aštrūs. Šitame pliaže teko pastebėti ir ant kranto išmestų jūros ežių ir mėlynų medūzų, kurios buvo nudeginusios buriuotojus Tenerifėje. Vokietukas kaiteris irgi buvo apsikabinęs su medūza, bet tik vienitelį kartą. 100 g. viskio palengvino jo kančias:) Tad didelio pavojaus nėra - turbut besikaitaliojantys vėjai atplukdė medūzų iš gilumos.
Taigi, Gran Kanarija nėra kaiterių svajonių sala. Jeigu važiuojat su grupe, dar galima susirasti kur kaituoti, bet vienam - labai problematiška. Žymiai patraukliau atrodo Tenerife su El-medano spotais aplink Red Hill’ą. “

Buriuotojų ir kaituotojų įspūdžiai ir atsiminimai apie Gran Kanariją (kalba netaisyta)

(Buriuotojas Marius)
„Buriavau: Playa de Aguila, ant kranto akmenys, vandenyje smėlis, yra nuomos punktas, burės „neilprydo“, lentos „proof“, banga ~1 m, mašinų stovėjimo aikštelė prie pat spoto.
San Augustin, ant kranto ir vandenyje akmenys, žemo lygio nuoma, banga ~1 m, visur mokamas mašinų stovėjimas.
Maspalomas, akmenys, srovė, vandens sporto mėgėjams skirtas ~40 m akmenuoto pležo ruožas, kitur buriuo,t kaituot, serfinguot, draudžiama. Vokietukai pabandė serfinguot pležo zonoje, tuojau pat buvo išprsyti lauk policnyko. Banga 1,5 - 3 m. Inventorių neštis reikia apie 300 m.“

(Kaituotojas Dainius)
„Keliais žodiais - Gran Kanarija skirta ne kaiteriams. Nemyli ten jų pati gamta :(((((
Visi (100%) krantai yra akmenuoti, tik vieni spotai yra užpildyti apvaliais akmenimis, o kiti - aštriais, piktais. Gran Kanarijoje yra daug vietų, kur gali įlipti į vandenį, ypač rytinėje ir šiaurinėje pakrantėje. Šiaurėje matėme tik banglentininkus, nes pučiant šiaurės-rytų ar rytų vėjui, šiaurėje vėjo mažai - aukštas salos profilis sustabdo "onshore" (pučia į krantą) vėjus, tad stiprūs vėjai yra tik išilgai pakrantės. O bangų rytinėje pakrantėje nėra. Netgi pučiant 12-15 m/s vėjui, jų nebuvo didesnių nei 1-1.5 m. pakrantės zonoje, o gilumoje visiška lyguma. Bendras įspūdis, kad Gran Kanarija - lygaus vandens šalis. Tenerifėje tikrai bangos didesnės, jau nekalbant apie gilumoje judančius 4 metrų aukščio kalnus.
Sutikti vietiniai kaiteriai sakė, kad Gran Kanarijoje yra apie 15 aktyvių kaiterių (neskaitant atvažiuojančių užsieniečių), bet daugiau dviejų viename spote neteko matyti.
Vėjų dinamika labai įdomi. Jeigu stipriai pučia klasikiniai šiaurės-rytai, tai vėjas dėl šylančio salos paviršiaus yra įtraukiamas į salą ir praktiškai visuose rytų ir pietryčių pakrantės spotuose pučia truputį į krantą, tik kuo piečiau, tuo jis silpnesnis. Žodžiu, jis užsisuka ir pučia išilgai kranto, nors pagal žemėlapį turėtų būti "offshoras" (pučia nuo kranto). Kuo labiau iš rytų pučia vėjas, tuo piečiau reikia ieškoti tinkamos vietos. Vėjas stiprus, jeigu pučia išilgai kranto linijos.
Paprastai anksčiau 1-2 valandos vietiniai į vandenį nelenda. Pirma, jiems prasideda didžioji pietų pertrauka, antra - vėjas sustiprėja ir išsilygina.

Daugiau informacijos dėl kelionės teiraukitės telefonu 8 5 2397395 arba el.paštu lina@zigzag.lt.
 
Blog.zigzag.lt rekomendacija: Gran Kanarija - mažasis žemynas >
 

Buriavimas Gran Kanarijoje, ekstremalus sportas
Buriavimas Gran Kanarijoje, ekstremalus sportas
Nepamirštamas poilsis Gran Kanarijoje, aktyvios atostogos Kanarų salose
Nepamirštamas poilsis Gran Kanarijoje, aktyvios atostogos Kanarų salose
Kaitavimo pramogos Kanarų salose
Kaitavimo pramogos Kanarų salose
© 2016 UAB "Zigzag Travel". Visą informaciją dėl bilietų ir kelionių programų, datų, kainų, sąlygų rekomenduojame pasitikslinti su Zigzag.lt konsultantais.