Žinių lagaminas
Sveikata  »  Keliavimas nėštumo metu

Apie keliavimą nėštumo metu

Kai tik būsima mamytė sužino džiugias naujienas apie užsimezgusią gyvybę po širdimi, iškart pradeda galvoti ir apie atostogas prieš prasidedančius motinystės džiaugsmus. Tada ir kyla klausimai „Ar galiu keliauti?“, „Kada ir kaip galiu keliauti?“ ir t.t.

Dažniausiai nuspręsti, keliauti nėštumo metu, ar ne, turi pati nėščioji, atsižvelgdama į savo savijautą, poreikį ir galimybes.

O mes savo ruožtu pateiksime patarimų, kurie pravers besiruošiant kelionei ar jau keliaujant.

Patarimai nėščiosioms:
Mąstykite už du.
Rinkdamasi skrydžio datą ir planuodama atostogas, būtinai pasitarkite su gydytoju. Gavusi jo pritarimą, neatidėliokite kelionės lėktuvu, o pasinaudokite geriausiai kelionėms tinkamu antruoju nėštumo trimestru (12-24 savaitė). Jei nėštumo metu jaučiatės gerai – galite drąsiai planuoti atostogas užsienyje. Prieš vykstant vertėtų pasidomėti, kokios yra šalies higieninės sąlygos, o nuvykus būti kiek budresnei – gerti ne čiaupo, o vandenį tik iš butelio, vaišintis tik aiškiais maisto produktais (vengti žalio, termiškai neapdoroto maisto, gatvėje plautų ir parduodamų vaisių). Kelionėje vertėtų nepervargti, apskaičiuoti fizinį krūvį, atidžiai rinktis ekskursijas.

Sumaniai pasirinkite kelionės ar atostogų šalį.
- Juk nebūtina vidurvasarį išsiruošti į pačius karščiausius kraštus. Prieš vykdama į svečią šalį pasidomėkite, kokia yra to mėnesio vidutinė temperatūra, ar viešbučio kambaryje yra oro kondicionierius.
- Nėščiosioms patariama nevykti į tas šalis, kurios įsikūrę aukštai virš jūros lygio, ypač, jei nėštumas yra perkopęs į trečiąjį trimestrą – aukštesnėse vietovėse gali būti sudėtinga prisitaikyti prie sumažėjusio deguonies kiekio atmosferoje.
- Geriausia keliauti į netolimus kraštus – čia nepatirsite didelių klimato ar kultūrinių pokyčių. Paprastai nerekomenduojama vykti į egzotiškas atogrąžų šalis, mat ten keliaujant dažniausiai reikalingi skiepai, didesnė tikimybė pasigauti infekciją. Nėščiosioms ypatingai pavojingos tos šalys, kuriose yra rizika užsikrėsti maliarija. Prieš leisdamasi į kelionę, pasirūpinkite būtiniausių vaistų vaistinėle: tam geriausia pasikonsultuoti su jus prižiūrinčiu gydytoju.

Pasirinkite tinkamą kelionės draudimą. Atkreipkite dėmesį, ar jūsų sveikatos draudimas apima nėščiųjų priežiūros paslaugas, nes apsilankymas medicinos įstaigoje užsienyje gali brangiai kainuoti. Reikėtų atidžiai paskaityti kelionės medicininių išlaidų ir sveikatos draudimo arba Valstybinės ligonių kasos išduodamos kortelės taisykles. Gimdymas svečioje šalyje dažniausiu atveju nėra laikomas draudiminiu įvykiu ir už ligoninės suteiktą paslaugą gali tekti susimokėti patiems.

Įvertinkite savo jėgas. Stop super nėščiosios įvaizdžiui! Nereikia persistengti su ekstremaliomis ekskursijomis, fizinės ištvermės reikalaujančiomis išvykomis. Nieko neatsitiks, jei vienas kitas atostogas praleisite ramiau. Geriau mažiau, tačiau kokybiškai.

Nekompleksuokite. Nieko gėdingo prisipažinti, kad pavargote, kad norite gerti, kad karšta būti saulėje. Nereikia kompleksuoti dėl drabužių, avalynės, galvos apdangalų. Kelionėje dėvėkite tai, kas nevaržo laisvės patogiai jaustis ir laisvai judėti.

Apgalvokite visas situacijas. Jei tenka keliauti trečiajame nėštumo trimestre, rekomenduojama pasidomėti, kur yra artimiausia įstaiga, kuri galėtų suteikti reikiamą pagalbą prasidėjus priešlaikiniam gimdymui ar pablogėjus sveikatai. Kelionės metu turėkite nėštumo įrašų kopijas bei duomenis apie kraujo grupę.

KELIAVIMAS LĖKTUVU
Nėščiųjų skraidinimas lėktuvu yra reglamentuojamas tarptautinių teisės aktų. Privalu žinoti, kad dažniausiai prieš skrydį nėščioji privalo turėti gydytojo pažymą anglų kalba, kurioje turi būti nurodytas keleivės nėštumo laikas ir gydytojo leidimas skristi lėktuvu.

Kai kurios aviakompanijos leidžia skristi moterims tik iki 34 nėštumo savaitės, kitos – iki 38 nėštumo savaitės. Keliaujančios moterys, kurių nėštumas siekia 34 savaites, keliauja savo rizika, ir aviakompanijos neprisiima atsakomybės už motinos ir būsimo kūdikio sveikatą.

Skrydžio metu reiktų imtis kai kurių atsargumo priemonių: visų pirma, rekomenduojama gerti daug skysčių. Skrendant lėktuvu organizmas greičiau netenka skysčių, dėl to gali iškilti pavojus kūdikiui.

Ilgo skrydžio metu pravartu atsistoti, pavaikščioti – taip gerinama kraujotaka ir galima išvengti venų trombozės. Pravartu pasiimti kelioninę „apykaklę“ – specialią pripučiamą pagalvėlę, kuri patogiai prilaiko kaklą, arba tiesiog paprastą pagalvėlę.

Jei yra galimybė, paprašykite vietos šalia tako – taip bus patogiau, jei panorėsite pavaikštinėti ar dažniau apsilankyti tualete. Segdamasi saugos diržą stenkitės segti taip, kad jis eitų po pilvuku, o ne virš jo.
 
KELIAVIMAS TRAUKINIU
Specialių apribojimų nėra, tačiau, kaip ir prieš bet kokią kelionę, rekomenduojama pasikonsultuoti su gydytoju.

Keliavimas traukiniu (tiek besilaukiančioms, tiek ne) yra vienas saugiausių ir patogiausių keliavimo būdų. Jei yra galimybė, patariama rinktis erdvesnę ir patogesnę vietą traukinyje, kurioje būtų galima ištiesti kojas, dažniau keisti sėdėjimo padėtį.

Bene vienintelis trūkumas, keliaujant traukiniu, gali būti kelionės trukmė. Lėktuvu pasiekti kelionės tikslą paprastai galima per kelias valandas. Kelionė traukiniu, priešingai, gali užtrukti ir iki kelių dienų.

KELIAVIMAS AUTOMOBILIU
Nėščiosioms keliauti automobiliu nėra pavojinga, tačiau reiktų vengti ilgų kelionių. Keliaujant automobiliu rekomenduojama kas 2-3 valandas daryti pertraukas, šiek tiek pasivaikščioti.

Saugos diržus, be abejo, reikia užsisegti, tačiau atkreipkite dėmesį, kad apatinė diržo dalis turėtų eiti po pilvu ir jo nespausti. Tokiu būdu net ir įvykus eismo įvykiui diržai nepakenks kūdikiui.

KELIAVIMAS LAIVU, KELTU
Tai, tikriausiai, tinkamiausias keliavimo būdas nėščiosioms. Čia niekas nereikalaus jokių pažymų, galėsite nevaržomai vaikščioti, judėti. Žinoma, jei tik gerai jaučiatės ir nekankina jūros liga.
 
Daugiau informacijos ir patarimų rasite zigzag.lt blog'e.
© 2016 UAB "Zigzag Travel". Visą informaciją dėl bilietų ir kelionių programų, datų, kainų, sąlygų rekomenduojame pasitikslinti su Zigzag.lt konsultantais.