Įvairūs
ŠALYS  »  Kosas

Naudingos nuorodos

PIGIOS KELIONĖS Į KOSĄ >

Dėl kelionių į Koso salą kreipkitės į mūsų konsultantus. Jie padės jums išsirinkti kurortą, viešbutį ir pramogas pagal jūsų pomėgius ir poreikius.

Koso sala

Kosas – jauki Graikijos sala Egėjo jūros pietryčiuose, į pietus nuo Kalymnos ir į šiaurę nuo Nissyros. Sala yra trečia pagal dydį Dodekaneso salyne bei viena iš populiariausių tarp turistų. Salą apkeliauti nėra sudėtinga – iš vieno krašto į kitą vos 40 kilometrų, salos kranto linija nusidriekusi 112 kilometrų. Kose gyvena apie 30 000 gyventojų.
Visame pasaulyje Kosas žinomas kaip Hipokrato, medicinos tėvo, gimtinė. Ir šiandien, praėjus beveik 2,5 tūkstančių metų po jo mirties, Kosas traukia turistus pirmiausia dėl kiekvienais metais vykstančio festivalio – „Hipokrato priesaika“.

Švelnus klimatas, gražūs smėlėti paplūdimiai, skaidri jūra, puikios buriavimo galimybės bei energingas naktinis gyvenimas salą daro tarptautiniu turizmo centru. Koso sala viena iš žaliausių Graikijos salų, ji amžinai žalia ir dažnai vadinama „plaukiojančiu sodu“. Kiekvieno akį patrauks egzotiškų palmių ir istorinės tvirtovės griuvesių paveikslas, nustebins nesuvaidintas čionykščių graikų draugiškumas. Akį glosto šviesaus kolorito nedideli namai, būdingi visai graikų architektūrai, panoramą praturtina istoriniai statiniai ir archeologinės liekanos. Salą pagyvina kavinėse, baruose, parduotuvėse šurmuliuojantys žmonės.

Koso salos ekonomika paremta turizmu, tačiau salos gyventojai verčiasi ir žemdirbyste, augina vynuoges, alyvuoges, migdolus, figas. Nuo senovės sala garsejo vyno bei šilko gamyba.
Kose įsikūrę Asfendiou, Ammaniou, Antimahia, Kardamena, Kefalos, Marmari, Mastihari, Pyli, Tingaki miesteliai. Pagrindinis salos kultūrinis ir turistinis centras – miestas Kosas. Jame yra įsikūręs judrus ir gyvybingas uostas. Koso miestelis – strategiškai palanki vieta apsistoti planuojantiems keliauti po Koso salą ar gretimas Graikijos salas, o gal net į Turkiją. Iš Koso patogu pasiekti Kalymnos, Pserimos, Nisiros salas bei Bodrumą. Į šias vietoves kasdien kursuoja keltai.

Koso sala – rojus jaunavedžiams. Ilgas akmenuotas paplūdimys, nuostabus saulėlydis, nepakartojami vaizdai, aktyvus naktinis gyvenimas ir aukštos kokybės medaus mėnesio apartamentai Jūsų šventę padarys įsimintiną ilgam.

Koso sala
Koso sala
Kosas
Kosas
Kelionė į Koso salą
Kelionė į Koso salą

Eksursijos ir lankytinos vietos

Koso miestelio senamiestis. Koso miestelis labai jaukus ir gražus. Jis alsuote alsuoja istorija – čia gausybė senųjų civilizacijų pėdsakų. Koso miestelio istorija siekia 366 m. pr. m. e. Jis aukso amžių išgyveno helenizmo ir romėnų epochomis, čia buvo sankryža tarp Rytų ir Vakarų civilizacijų. Dar ir dabar kasdien čia atgyja senovėje garsūs turgūs. Įplaukiant į Koso miestelio uostą išsyk pasitinka įspūdinga viduramžių – „Neratzia“ – pilis, kuri tiltu liečia salą. Kose verta pamatyti ir Archeologijos muziejaus eksponatus, pavyzdžiui, Hipokrato mozaiką, Afroditės, Eroso skulptūras.

Koso salos prieplauka. Atidaryta prieš dešimtmetį, tapo Dodekaneso salyno širdimi – ji vadinama geriausia buriavimo ir pasiplaukiojimo laivais vieta.

Zia kaimelis. Koso saloje reikia pabuvoti žavingame Zia kaimelyje, įsikūrusiame ant aukšto „Dikeos“ kalno. Iš Zia, apsupto žaliuojančių medžių ir krioklių, matyti didinga panorama, ypač pakeri saulėlydžio paveikslas. Atsigaivinti ar užkąsti kviečia graikiškos virtuvės tavernos, o pavalgius galima pasivaikščioti ir užkopti ant aukščiausios salos vietos. Visai šalia kaimelio vyksta viliojančios „Graikiškos naktys“, kurios pažadina ne tik kūną, bet ir sielą.

Nisyros sala. Tai vulkaninės kilmės sala juodomis pakrantės uolomis, laukine gamta ir gražia prieplauka. Pietuose nuo Koso esančioje 41 km pločio saloje dar ventiliuojasi ir vis šnypšteli trigubą kraterį turintis ugnikalnis. Lankytojai kraterį gali apžiūrėti iš vidaus – nusileidę į jo dugną. Salos legenda pasakoja, kad seniai seniai gyvenęs piktas senas milžinas „Polybotes,“ kurį jūrų dievas Poseidonas norėjęs nugalabyti. Kartą Poseidonas pakėlė didžiulį akmenį – Koso salos gabalą – ir sviedė ant milžino. Akmuo nepribaigė milžino, tačiau amžiams jį prispaudė, o šis riaumoja iki nūdienos.

Kalymnos sala. Kalymnos laikoma nardytojų, kurie iš jūros dugno traukia populiarias pietų šalyse kempines, sala. Kiekvieną pavasarį žvejai iškilmingai išlydimi į jūrą, o po penkių mėnesių jie sugrįžta – tuomet saloje vėl surengiama šventė. Savo kempinėmis Kalymnos sala garsėja jau 500 metų, tad lauktuvėms būtina bent vieną įsigyti. Po salą įdomu pasivaikščioti, aplankant kempinių perdirbimo gamyklėles ir parduotuves. Saloje yra bitininkų – Kalymnos – medus, taip pat žinomas visoje Graikijoje.

Pserimos sala. Pabuvojus Kalymnos saloje, verta pamatyti ir netoliese esančią nedidukę, 16 kv. km ploto, Pserimos salą. Tai viena iš mažiausiai apgyvendintų salų Dodekaneso salyne, vienintelė gyvenvietė – uostas. Viešint Pserimos saloje malonu pasilepinti maudynėmis ramumoje arba pasivaikščioti, stebint besiganančias avis ir ožkas, iš kurių verčiasi vietos gyventojai.

Bodrumas. Triukšmingasis Turkijos Bodrumo kurortas yra vos už 4 km – jį galima pamatyti nuo Koso krantų.

Rodas. Rekomenduojama skirti dieną ir nuvykti į saulėtą Rodo salą, garsėjančią pilies sienų apsuptu senamiesčiu, ir aplankyti Lindos Akropolį. Verta aplankyti ir nuostabaus kraštovaizdžio Symi salą.
 
Asklepion. Apie 3,5 km į pietvakarius nuo Koso salos yra labiausiai žinomas ir ilgalaikis paminklas – „Asklepion“. Seniau tokiuose pastatuose būdavo šventi gydymo centrai. Centras išdėstytas per tris terasas. Pirmojoje - „Propylea“ - vonių griuvėsiai. Antrojoje - senovės šventykla ir Asclepius arba Apollo Cyparissus altorius. Trečioje terasoje yra didelės šventyklos griuvėsiai ir helenizmo pėdsakai.

Riterio pilis. Koso mieste, prie įėjimo į uostą yra Riterio pilis (Knight’s Castle arba Nerantzias Castle). Pilis turi dvigubą sieną ir iki 20-ojo amžiaus pradžios vandens pripidytu grioviu buvo atskirta nuo sausumos.
Šiandieną pilį su sausuma jungia tiltas.

Šaltiniai / versmės. Embros Thermes regione apie 4 km į vakarus nuo Aghios Fokas Cape yra mineralinės versmės tarp laukinio kraštovaizdžio. Vandens temperatūra versmėse apie 40-47°C. Versmės vandenyje didelė koncentracija natrio, kalio, magnio, kalcio, chloro ir sieros anijono. Kitos versmės uolos viduje Piso Thermes arba Aghia Irini regionuose, į rytus nuo Kardamena. Prieiti prie versmių galima iš jūros pusės. Taip pat yra dvi versmės Asklepion ir Kokkinonero srityse - viena versmė yra hipoterminė, o kita mineralinio šaltinio vandens.

Koso muziejus. Muziejus yra miesto centre (Eleftherias Square). Eksponuojamos įvairiausios statulos, mozaikos ir daug kitų eksponatų, kurie buvo rasti per įvairius šalies istorijos periodus. Daugiausiai eksponatų yra iš senovės, helenizmo ir Romos laikų. Muziejuje galima pamatyti ir mokslinės medicinos tėvo Hipokrato statulą.

Folkloro muziejus. Kosas turi savo Folkloro muziejų (Folklore Museum), kuris pildomas folkloro, tautosakos ir Koso kultūros paveldo paminklais. Folkloro muziejaus pastatas apjungia Koso ekonomiką, istoriją ir kultūrą.

Koso archeologinis muziejus. Dauguma saloje aptiktų antikinių radinių saugomi Koso archeologijos muziejuje. Čia eksponuojamos romėnų epochos statulos, Dioniso aukuras, įspūdingos Casa Romana viloje aptiktos romėnų mozaikos, keramikos dirbinių kolekcija ir kiti radiniai.

Medicinos muziejus. Įsikūręs Tarptautinio Hipokrato fondo vietoje (International Hippocrates Foundation) šalia Asklepion. Lankytojai gali pamatyti įdomių eksponatų, biustų, knygų, monetų, antspaudų ir visa kita, kas susiję su Hipokratu.

Jūrų muziejus (Maritime Museum). Įsikūręs Kardamena ir oficialiai atidarytas 2002 metų liepos mėnesį. Eksponuojamos salos jūrų tradicijos ir istrotiniai radiniai.

Platų lankytinų objektų sąrašą galite rasti ČIA >.
Taigi, Koso ir aplinkinės salos turi tiek daug jums pasiūlyti, kad nuobodžiauti neteks, nebent patys to norėsite.

Kalymnos sala
Kalymnos sala
Bodrumas
Bodrumas
Neratzia pilis
Neratzia pilis

Tinkamiausi keliavimo po Koso salą būdai

Koso saloje patogiausia ir įdomiausia keliauti dviračiais, motoroleriais ir keturračiais motociklais. Nodėdami keliauti tolimesnius atstumus, jūs galite prisijungti prie organizuojamų ekskursijų po Koso salą arba išmėginti „Jeep safari“. Turbūt populiariausia keliavimo forma yra laivais su povandeniniais sparnais (hydrofoils) arba kitaip vadinamais „Flying Dolphins“. Dar vienas būdas keliauti - keltais arba mažaisiais burlaiviais.

Klasikiniai sportiniai užsiėmimai – jodinėjimas, keliavimas dviračiais, povandeninis nardymas, žvejyba. Rekomenduojamos išvykos kalnuotomis vietovėmis.

Pažintis su Kosu
Pažintis su Kosu
Žygis po Dikeos kalną
Žygis po Dikeos kalną
Koso sala
Koso sala

Ką įsigyti Koso saloje?

Koso saloje daugybė parduotuvių, kuriose kažką išsirinks net ir patys išrankiausi. Rekomenduojama įsigyti vietinių gamybos prekes ar produktus, pavyzdžiui, keramikos dirbinius, rankų darbo tekstilės gaminius, odos gaminius, gėrimus, aukščiausios kokybės juvelyrinių dirbinių, medaus, sūrio, mirkyto vyne, mažų konservuotų pomidorų ir myzithra sūrio.

Prieskoniai
Prieskoniai
Natūralios plaušinės
Natūralios plaušinės
Aliejai
Aliejai

Maistas

"pittaridia" - lazanija, virta mėsos sultinyje. Tai populiariausias patiekalas
"Barbora" - virti kviečiai su tahini, cukrumi, migdolais, graikiniais riešutais, razinomis, obuoliais, cinamonu, apelsinų žievelėmis ir tam tikrais prieskoniais.
"Katimeria" - įvyniotas kepto sūrio pyragas, patiekiamas su medumi ir cinamonu.
"Xysmata" - kepta kvietinė duona su tarkuotu myzithra sūriu ir žolelėmis.
"Afrena" arba "Eftazyma" - duona su prieskoniais, kurios mielės buvo pagamintos iš chickpeas (garbanzo pupelių) ir lauro lapų.
"Kousafi" - virtos razinos su įvairiais prieskoniais.
"Lambropittes" - apvalūs sūrio pyragai.
"Kokkino Tyri" - sūris, keptas raudonajame vyne.
"Pligouri" - virti kviečiai su kiauliena.

Katimeria
Katimeria
Pomidorai
Pomidorai

Renginiai Koso saloje

Kiekvieną vasarą Koso salos trys savivaldybės organizuoja atskirus kultūrinius renginius.

"Hippocratia" festivalis - nuo liepos iki rugsėjo mėnsesio. Skaitoma Hipokrato priesaika, vyksta klasikinės ir kitos muzikos koncertai, teatro pasirodymai, perteikiamos senovės tragedijos, folkloro, meno dirbinių, skulptūrų ir fotografijos paroda. Tradiciniai šokiai, dainos, jachtų varžybos ir pramogos vaikams linksmai nuteikia kiekvieną.

"Dikea" festivalis – renginiai liepą ir rugpjūtį. Festivalyje koncertai, teatro spektakliai, tradiciniai šokiai, naujų knygų pristatymai, sporto renginiai ir renginiai vaikams.

"Heraclia" festivalis - renginiai liepą ir rugpjūtį. Šiame festivalyje gausu koncertų, teatro spektaklių, tradicinės muzikos, šokių ir fotografijos parodų.

Folkloro šventės. Agios Georgios šventė birželio 23 d., Pyli. Šventės metu vyksta žirgų lenktynės.

Vyno festivalis. Pirmąją rugpjūčio mėnesio savaitę vyksta Vyno festivalis. Per pirmąsias dvi rugpjūčio mėnesio savaites vyksta žuvies ir medaus festivaliai Kefalos ir Antimachia regionuose. Per spalio mėnesio pirmąsias dešimt dienų žuvies festivalis Kardamena regione.

The Fanos custom. Ši šventė sutampa su vasaros saulėgrįža (birželio 24 d.). Šis laikotarpis buvo laikomas svarbiu ir net pavojingu, dėl šios priežasties Koso salos gyventojų protėviai ieškojo įvairių būdų apsisaugoti nuo blogio. Kai saulė leidžiasi ir raudonai apšviečia gatves, kiekvienas, nesvarbu jaunas ar senas, šokinėja aukštyn ir žemyn tris kartus. Koso gyventojai mano, kad šokinėdami iš liepsnojančios saulės įgaus stiprybės.

The Klidonas festivalis (Laužo naktis). Šis festivalis susijęs su netekėjusiomis merginomis. Merginos pina vainikus, buriasi, pranašauja sau likimą. Skamba dainos, vyksta šokiai prie laužo.

Religinių metų pradžios diena. Nuo 313 m. po Kristaus, rugsėjo mėn. 1 d. buvo laikoma religinių metų pradžia, tuo laikotarpiu pastatyta bažnyčia. Nuo to laiko rugsėjo 1 d. laikoma naujų metų, siejamų su religiniais papročiais diena. Milžiniškas Hipokrato medžio „Hippocrates’ Plane Tree“ kamienas apkabinamas moterų bei vaikų, kurie nori stiprybės. Ta proga deklamuojami eilėraščiai.

Maisto gaminimas
Maisto gaminimas
Vynuogės
Vynuogės
Tradiciniai Koso šokiai
Tradiciniai Koso šokiai

Daugiau patarimų ir kelionių istorijų ieškokite Zigzag.lt tinklaraštyje.
© 2016 UAB "Zigzag Travel". Visą informaciją dėl bilietų ir kelionių programų, datų, kainų, sąlygų rekomenduojame pasitikslinti su Zigzag.lt konsultantais.