Įvairūs
ŠALYS  »  Sardinija

Naudingos nuorodos

PIGIOS KELIONĖS Į SARDINIJĄ >

Dėl kelionių į Sardiniją kreipkitės į mūsų konsultantus. Jie padės jums išsirinkti kurortą, viešbutį ir pramogas pagal jūsų pomėgius ir poreikius.

Sardinija

Sardinija yra autonominis Italijos regionas, apimantis visą Sardinijos salą. Iš visų pusių krantus skalauja Viduržemio jūra. Sostinė Kaljaris (Cagliari). Salos plotas - 24 090 km². Regione gyvena 1,6 mln. gyventojų. Rytinėje salos dalyje iškilęs Dženardžentu masyvas, kuriame yra aukščiausia Sardinijos vieta - Punta La Marmora (1834 m), o 11 km pločio Bonifacijaus sąsiauris skiria salą nuo Korsikos.
 
Didžiausi Sardinijos miestai: Kaljaris (157 780 gyv.), Sasaris (130 324 gyv.), Kvartu Sant Elena (71 254 gyv.), Olbija (51 045 gyv.), Algeras (43 831 gyv.), Nuoras (36 672 gyv.), Oristanas (32 932 gyv.), Karbonija (30 081 gyv.).
 
Sardinija traukia viduržemio jūros grožiu ir turistiniais maršrutais. Saloje populiarus plaukimas, burlenčių sportas, išvykos pėsčiomis, kopimas į kalnus bei kempingai, ypač karščiausią metų mėnesį – rugpjūtį. Sardinijoje šilta, tačiau labai vėjuota, ypač nuo rugsėjo iki balandžio mėn. Maudymosi sezonas prasideda nuo gegužės mėn. Vasaros dažniausiai būna labai šiltos (~ 35 °C) ir sausos, ruduo šiltas ir tęsiasi iki lapkričio (~ 20 °C). Pavasariai lietingi, o žiemos nešaltos, tik kalnuose snieguota ir spaudžia šaltukas.
 
Sardinija - kraštas, lankytojus užburiantis natūraliais kontrastais, laukine gamta ir spalvų įvairove. Neįtikėtina, tačiau šioje saloje tarp gamtos ir žmogaus vyrauja idiliška harmonija. Nuostabus kraštovaizdis, įspūdingi kalnai ir dar įspūdingesni paplūdimiai (kai kur paplūdimiai siekia iki kelių kilometrų), istorijų ir legendų dvelksmas, didelis viešbučių pasirinkimas ir dvasinė sielos ramybė – visa tai laukia Sardinijoje. Čia saugu, jauku ir gera...

Kalnai Sardinijoje
Kalnai Sardinijoje
Sardinijos paplūdymiai
Sardinijos paplūdymiai
Gamtos kontrastai Sardinijoje
Gamtos kontrastai Sardinijoje

LANKYTINOS VIETOS IR PRAMOGOS

Sardinija traukia turistus savo nuostabiais paplūdimiais ir jų tiek daug, kad neįmanoma visų aprašyti. Pasaulio geriausiųjų paplūdimių sąraše yra Sardinijos Cala Gonone, Li Coggi paplūdimys arba turistinis Costa Smeralda. Įspūdingo grožio paplūdimys yra La Pelosa netoli Stintino (~ 50 km į šiaurę nuo Alghero oro uosto). Kaituotojams rekomenduojamas Isola dei Gabbiani paplūdimys (šiaurės Sardinijoje netoli Palau).

Sardinija turtinga ne tik paplūdimiais, bet ir unikalia laukine gamta. Labiau kalnus nei jūrą vertinantys poilsiautojai gali leistis Dženardžentu (Parco Nazionale del Gennargentu) nacionalinio parko takais ir visiškoje ramybėje mėgautis pasakiško Sardinijos kalnų masyvo kraštovaizdžiu. Čia nėra nuodingų gyvūnų, todėl salą tyrinėti galite be baimės. Būtinai aplankykite La Maddalena nacionalinį parką, esantį Šiaurės Sardinijoje. Giedrą dieną nuo šiauriausios La Maddalenos salos Isola Razzoli galima įžiūrėti Prancūzijai priklausančią Korsiką. Vienintelis būdas patekti į daugelį šio salyno salų yra kelionė laivu. La Maddalenoje jūsų laukia nuostabi gamta ir įspūdingi vaizdai, draugiški žmonės ir beveik viskas, ko reikia, kad jaustumėtės atsidūrę kitame pasaulyje.

Taip pat rekomenduojame nuvykti prie Bastione San Remy. Nuo šio bastiono apžvalgos aikštelės atsiveria miesto ir pakrantės panorama, o palipus į bastioną išvysite nepaprastai gražią Kaljario katedrą. Kitas lankomas objektas galėtų būti Nuraxi - į avilius panašūs akmens statiniai iš bronzos amžiaus. Jų yra tik Sardinijoje. Manoma, kad tai buvo religinės šventyklos ar karinės tvirtovės. Labiausiai žinomas Nuraxi yra Barumini (~60 km į šiaurę nuo Sardinijos sostinės Kaljario). Netoli Nuraxi įsikūręs Sardinijos miniatiūrų parkas Sardegna in Miniatura. Šiame miniatiūrų parke galima aplankyti visas žymiausias Sardinijos saloje esančias kultūrines, istorines ir gamtos įdomybes. Jei tingite vaikščioti pėsčiomis, galima sėsti į traukinuką ar laivelį.

Jei domina archeologiniai radiniai, keliaukite į Tharros miestą, esantį Sardinijos vakaruose netoli Oristano, arba Norą, kuri yra pietuose netoli Pulos. Čia išvysite romėnų palikimą - šventyklų, gatvių, pirčių, gyvenamųjų namų liekanos, tebesaugančios kadaise čia gyvenusių romėnų paslaptis. Turėsite galimybę pasivaikščioti senovinėmis gatvelėmis, apžiūrėti griuvėsius, kolonas ir terminius baseinus arba išsimaudyti šiltoje jūroje (Tharros ir Nora yra netoli vandens). Keliautojai ir kultūros mylėtojai, kurie stengiasi išvengi masinio turizmo, renkasi Sardinijos kasyklas. Vieni svarbiausių Sardinijos kasybos regionų iki praėjusio amžiaus vidurio buvo Ingurtosu ir Montevecchio kaimeliai, kurie dabar yra įtraukti į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Daug senų kasyklų objektų buvo renovuoti, atnaujinti, paversti į viešbučius.

Kaljaris. Kaljaris yra didžiausias Sardinijos miestas - sostinė, kuriame gyvena apie 157 tūkst. gyventojų. Senamiestis patiks visiems kultūros mylėtojams (ir ne tik), o pietinėje Kaljario pakrantėje ką veikti ras ir pasyvaus ir aktyvaus poilsio mėgėjai. Čia yra vienas iš geriausių 5 m. ilgio paplūdimių „Poetto Beach“.
Kaljaris yra žaliausias Italijos miestas. Čia labai mažas miesto užterštumas ir gausybė parkų. Vienas iš žymesnių parkų Europoje - kapinių parkas Monumental Cemetery of Bonaria. Kaljaris yra turistinis miestas. Klubai ir barai susitelkę siauroje Corso Vittorio Emanuele II gatvelėje, Stampace rajone, Marina rajone netoli uosto bei Castello rajone Poetto paplūdimyje (vasarą) ir Viale Marconi gatvėje (žiemą).
 
Sasaris. Vienas iš seniausių Sardinijos salos miestų, esančių šiaurės vakaruose, prie Viduržemio jūros. Mieste gyvena apie 130 tūkst. žmonių. Sasario miestas turtingas menu, kultūra ir istorija. Sardinijoje gausu muziejų bei istorinių vietų.
Pagrindinė viduramžių miesto gatvė yra Corso Vittorio Emanuele. Čia gausu įvairaus laikmečio statinių, tokių, kaip katalonų gotikos namas (House of Re Enzo), barokinė bažnyčia Sant’ Andrea, neoklasikinis teatras Civic Theatre ir Quesada’s palace rūmai.
Pagrindinė aikštė Sasaryje yra Piazza d’Italia (19 a.). Aikštė apsupta įspūdingų ir žymių pastatų, tokių, kaip neogotikiniai Palazzo Giordano ir neoklasiniai Palace of Sassari’s Province rūmai.
Unikalus istorinis paminklas Monte d’Accoddi, nuostabus Rosello fontanas (pastatytas 1606 m.), iš 13 amžiaus išlikusi Pisan miesto siena, Castello di Sassari pilies griuvėsiai ir daug kitų įdomių vietų bei statinių, kuriuos galima aplankyti būnant Sasaryje. O paskutinį gegužės sekmadienį vyksta vienas iš didžiausių renginių Sardinijoje - Cavalcata Sarda (the Sardinian Cavalcade).
 
Olbija. Olbija (pavadinimas iš graikų kalbos) – senas miestas. Miesto pavadinimas graikiškos kilmės, bet manoma, kad jį įkūrė kartaginiečiai dėl archeologinių radinių. Yra radinių iš kartaginiečių, romėnų
laikų ir viduramžių, kai miestas buvo Galuros judikato sostinė.
Tai komercinis centras netoli Costa Smeralda turistinės zonos. Dinamiškas, turistinis miestas, garsus nuostabiais paplūdimiais ir kultūriniais objektais. Olbijos-Tempijaus provincijai priklauso istorinis Galuros regionas, šiaurės rytų Sardinijos pakrantė (Costa Smeralda) ir La Madalenos sala.
Pagrindiniai objektai, kuriuos verta aplankyti: San Simplicio katedra (11-12 a.), Viduramžių apaštalo Pauliaus bažnyčia bei nacionalinis Arheologijos muziejus.

Algeras. Miestas Sardinijos šiaurės vakaruose, turintis apie 44 tūkst. gyventojų. Į šiaurės vakarus nuo Porto Conte Alghero įlankoje ir netoli Punta Giglio ir Capo Caccia iškyšulio yra įspūdingi daugiau nei 300 urvų po vandeniu ir virš vandens. Vienas iš ispūdingiausių urvų - Neptune’s Grotto. Didžiausias ir įspūdingiausias viduržemio jūros povandeninis urvas - Nereo Cave. Šią vietą ypatingai mėgsta nardytojai.
Algeras turi tarptautinį oro uostą iš kurio vykdomi reguliarūs skrydžiai į daugumą Italijos, bei nemažai Europos oro uostų. Su Sasariu Algerą jungia traukinių linija. Susisiekimas su aplinkiniais miestais vykdomas autobusais.

Nuoras. Nuoras yra vidurio rytų Sardinijos regionas įsikūręs ant Monte Ortobene šlaitų, turintis 36 tūkst. gyventojų. Nuoras žymių artistų, rašytojų, poetų, dailininkų, skulptorių gimtinė, todėl Noras kitaip dar vadinamas Sardinijos atėnais (Atene sarda).
Nuore įkurtas nacionalinis archeologijos muziejus, Grazia Deledda’s muziejus (pirmosios ir vienintelės Italijos moters Nobelio prizo literatūros srityje lauriarės), Etnografijos muziejus bei modernaus meno muziejus.

Tristanas. Vidurio vakarų Sardinijos miestas. Oristaną įkūrė bizantiečiai šalia finikiečių gyvenvietės Othoca (dabar Santa Giusta).
Vienas iš populiariausių Oristane vykstančių renginių renginių - Sa Sartiglia. Tai riterių turnyras rengiamas pastaruosius 500 metų Oristane per Karnavalo sekmadienį ir Mardi Gras. Sekmadienio turnyrą rengia žemdirbių susivienijimas (Gremio), o Mardi Gras atitinkamas dailidžių susivienijimas. Manoma, kad šis renginys kilęs iš Katalonijos tradicijų. Šventės pabaiga vadinama La Pariglia. Tuomet kaukėti raiteliai iki saulėlydžio kitoje senamiesčio vietoje demonstruoja akrobatinius triukus ir jojimo meną.
Oristane rekomenduojama aplankyti ir pamatyti 19 m. aukščio Christophoros bokštą (Tower of St. Christophoros) ir Torrione, kitaip vadinamą "Big Tower". Čia taip pat gausu bažnyčių: Marijos katedra (1130), neoklasikinė švento Pranciškaus (St. Francis of Assisi) bažnyčia (1200), prancūzų gotikos stiliaus pranciškonų bažnyčia Santa Chiara (pašventinta 1428 m.), baroko rococo stiliaus Carmine bažnyčia, vienintelė už sienų esanti viduramžių bažnyčia Saint Sebastian bei kitos.

Karbonija. Iki Karbonijos yra apie valanda kelio mašina arba traukiniu nuo Kaljario. Miestas oficialiai inauguruotas 1938 m. gruodžio 18 d. Benito Mussolini įsakė pastatyti miestą ir dalyvavo ceremonijoje. Karbonijoje buvo apgyvendinti greta esančių anglies kasyklų darbuotojai. Kasyklos užsidarė XX a. aštuntame dešimtmetyje, todėl dabar dauguma gyventojų dirba sunkiojoje pramonėje ir transporto sektoriuje. Miesto pavadinimas itališkai reiškia anglį.
Verta aplankyti Monte Sirai, senovės semitų ir kartaginiečių imperijos centro griuvėsius esančius jau 3 000 metų. Kitas lankytinas objektas - Domus de Janas, kitaip dar vadinamas laumių arba raganų namais. Tai priešistoriai kapai, rasti viduržemio jūros regione, išlikę nuo 3 400 ir 2 700 m. prieš kristų, kai dar gyvavo Ozieri ir Beaker kultūros. Religingiems žmonėms rekomenduojama aplankyti romaninę bažnyčią Santa Maria di Flumentepido (XI a.).

Ir dar kai kas, ką jūs tikrai turite išmėginti Sardinijoje – pasimėgauti vietiniu maistu ;)

Sant’ Andrea bažnyčia, Sasaris
Sant’ Andrea bažnyčia, Sasaris
Nuraxi
Nuraxi
Kaljaris
Kaljaris

VIRTUVĖ

Atminkite, kad restoranuose picų negalėsite įsigyti iki 19 val., taip pat jūsų neaptarnaus nuo 16 iki 19 val. Jūs galėsite nusipirkti tik „Panini“ (šaltas sumuštinis su sūriu ir kumpiu). Išimtis – turistinės vietovės. Čia veikia keletas į turistus orientuotų restoranų.
 
Tikrai verta paragauti: Culurgiones (bulvės, ’Pecorino’ (avies pieno) sūris, kiaušiniai, svogūnai, mėtos ir česnakai), Malloreddus (patiekiamas su mėsos, pamidorų ir sūrio padažu), Porcheddu (paršelis keptas ant žarijų pagal vietines tradicijas su įmantriu marinatu), Stufato di capretto (mažo ožiuko troškinys), Seada (desertas iš išlydyto sūrio su citrinos žievele ir medumi). Būtinai paragaukite vietinių picų bei makaronų, išbandykite viduržemio jūros žuvies (pesce azzurro). Labai skanios vietinės daržovės ir vaisiai.
 
Iš gėrimų rekomenduojame degustuoti: Cannonau (labai stiprus raudonas vynas), Monica di Sardegna (lengvesnis raudonas vynas), Mirto (pagamintas iš vietinių Mirto uogų), Fil’e ferru (gėrimo tradicijos išlikusios nuo XIXth a.), Limoncello (saldus citrinų likeris), Vernaccia di Oristano (aukštos kokybės vynas, geriamas su pyragaičiu) bei Vermentino di Sardegna (lengvas gazuotas vynas).

Malloreddus
Malloreddus
Seada
Seada
Sardinijoje pagamintas vynas
Sardinijoje pagamintas vynas

Daugiau patarimų ir kelionių istorijų ieškokite Zigzag.lt tinklaraštyje.
© 2016 UAB "Zigzag Travel". Visą informaciją dėl bilietų ir kelionių programų, datų, kainų, sąlygų rekomenduojame pasitikslinti su Zigzag.lt konsultantais.