Įvairūs
ŠALYS  »  Krymas

Naudingos nuorodos


Dėl kelionių į Krymą kreipkitės į mūsų konsultantus. Jie padės jums išsirinkti kurortą, viešbutį ir pramogas pagal jūsų pomėgius ir poreikius.

KRYMAS - KIEKVIENAM

Krymas (Krymo Autonominė Respublika) – tai pusiasalis Ukrainos Pietuose, skalaujamas Juodosios ir Azovo jūrų vandenų. Krymas yra subtropinės juostos šiaurinėje dalyje, todėl čia orai tokie, kaip šalių, esančių prie Viduramžio jūros. Vidutinė oro temperatūra vasarą yra 26-29 ºC. Juodosios jūros prie Krymo krantų vidutinė vandens temperatūra vasarą yra net 24-27 ºС. Krymo vasaros būna šiltos ir sausos – vasarą čia beveik nelyja. Be to, vasara šiame pusiasalyje prasideda gegužės viduryje ir baigiasi tik rugsėjo pabaigoje. Tačiau Krymas – tai ne tik šilta jūra, saulė, paplūdimiai, bet ir nuostabios kalnų viršūnės, paslaptingos olos, galingi kriokliai bei kitos laukinės gamtos grožybės.
Krymo teritorijos plotas yra 26 tūkst. km2, o tai 2,5 kartų mažiau už Lietuvos teritoriją. Net trečdalį viso pusiasalio užima kalnai. Krymo sostinė – Simferopolis. Krymo gyventojų skaičius siekia 2 mln. Didžioji vietinių gyventojų dalis dirba turizmo, žemės ūkio ir vyndarystės srityse. Valstybinė Krymo kalba – ukrainiečių, bet kasdieniame gyvenime plačiau naudojama rusų kalba.


ŽYMIAUSI MIESTAI IR LANKYTINOS VIETOS

Simferopolis. Krymo sostinė, žinoma savo įžymybėmis ir architektūros paminklais. Mieste galima aplankyti paminklus rusų karvedžiui A. Suvorovui, Didžiojo Tėvynės karo herojams, kultūros ir meno veikėjams. Miesto išsilaisvinimo iš fašistinės Vokietijos okupacijos garbei prieš Krymo aukščiausios tarybos pastatą buvo pastatytas tarybinis tankas T-24. Iki 1920 m. čia stovėjo paminklas Jekaterinai II. Iš architektūros paminklų galima išskirti nedidelius, tačiau įspūdingus kunigaikščio M. Voroncovo rūmus. Pats seniausias pastatas, išlikęs iki šių dienų – Kebib-Džami mečetė, pastatyta dar 1508 m. Įsimintinas Aleksandro-Nevskio soboras bei kiti stačiatikių pastatai. Pagrindinis miesto archeologinis paminklas – Skitų Neapolio griuvėsiai.

Jalta. Vienas žymiausių Krymo miestų, įsikūręs Krymo kalnų apsuptyje, Juodosios jūros pakrantėje. Apylinkėse yra daug gamtos, istorinių ir kultūros paminklų, įžymių vietų, susijusių su istoriniais įvykiais ir žinomų mokslo ir meno veikėjų vardais. Tarp jų Livadijos rūmai, Alupkos ir Massandros rūmai-muziejai, A. Čechovo namas-muziejus, Pasakų laukymė. Labai populiarios ekskursijos į Ai-Petri kalną, prie Učan-Su krioklio, į valstybinį botanikos sodą Nikitskij, į Massandros parką, pasivaikščiojimai prie jūros, išvykos kateriais ir jachtomis. Palankios klimato sąlygos, jonizuotas, prisodrintas deguonimi oras padeda sėkmingam lėtinių, nespecifinių plaučių susirgimų, bronchinės astmos, hipertonijos, širdies išemijos, cerebralinės aterosklerozės, inkstų ligų ir neurologinių susirgimų gydymui.

Kregžės lizdas. Tai kultūros paminklas ir pilis Kryme. Pilis pastatyta 1911 m. neogotikiniu stiliumi ant Auroros uolos, netoli Jaltos miesto. Plaukiant kateriu nuo “Kregždės lizdo” galima apžiūrėti visą Pietinę Krymo pakrantę nuo Alupkos iki Gurzufo, pasiklausyti įdomių legendų bei istorijų.

Alušta. Įsikūrusi Krymo pakrantėje kaip prekybinis uostas, Alušta yra beveik pietinės Krymo pakrantės centre, dviejų klimatinių zonų sandūroje. Nuo autonominio centro Simferopolio šį kurortinį miestą skiria beveik 40 km. kalnų kelio. Vyraujanti veiklos sritis Aluštoje – rekreacinė. Tai antras pagal svarbą kurortinis, gydomasis ir turistinis centras Kryme po Jaltos. Čia gydomi netuberkuliozinio tipo kvėpavimo organų, kraujagyslių ir nervų sistemos sutrikimai.

Alupka. Kurortas, esantis 17 km. į vakarus nuo Jaltos, tęsiasi 4 km. palei jūros pakrantę. Čia esantys rūmai – vienas iš Krymo papuošalų. Kurorto rūmai, vilos, gydyklos skęsta žydinčiuose parkuose ir žalumoje. Nuo vėjų, pučiančių iš šiaurės, Alupką saugo Ai-Petri kalno siena. Jau 200 metų čia gydoma kaulų tuberkuliozė ir plaučių susirgimai. Įžymus rūmų ir parko ansamblis – vienas svarbiausių ekskursijų centrų.

Ai-Petri kalnas. Kalno aukštis yra 1234 m. virš jūros lygio. Pakilus į šį kalną, atsiveria pakrantės vaizdas nuo Aju Dag iki Koška kalno. Pakilti į kalno viršūnę galima lynu. Tai vienas iš įspūdingiausių lyno kelių, nes jo ilgis yra apie 3000 m.

Eupatorija. Vienam iš seniausių miestų pasaulyje ant Juodosios jūros pakrantės jau daugiau nei 2500 m. Šio miesto griuvėsiai išliko iki mūsų dienų. Čia yra daugybė architektūros paminklų, tokių kaip Džuma-Džami mečetė, karaimų kenasai, šv. Nikolajaus katedra, šv. Iljos šventykla, senovės viduramžių gatvės. Eupatorija – vienintelis Krymo miestas, išlaikęs XV a. architektūros bruožus. Tačiau nepaisant ilgos istorijos ir gausybės senovės paminklų, miestas atrodo šiuolaikiškai. O nuostabus paplūdimys, auksinis, švarus ir minkštas smėlis, skaidrus jūros vanduo, lygi pakrantė pelnė Eupatorijos paplūdimiams šlovę.


VYNDARYSTĖS TRADICIJOS

Krymo vyno istorija be galo įdomi – joje susipina Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino palikuonių likimai ir paskutinio Rusijos caro pomėgiai. Dabartinio Krymo vyno gaminimo tradicijos susiformavo XIX a. Pradžią joms davė be galo turtingas Rusijos princas Michailas Voroncovas ir jo aistra geram vynui. Manoma, kad būtent jis buvo dosniausias Krymo teritorijos labdarys. Į Masandros apylinkes jis importavo ir jose pasodino daugybės veislių vynmedžių iš Vakarų Europos, kurie dėl tinkamo klimato ir dirvožemio sąlygų čia sėkmingai prigijo.


Daugiau patarimų ir kelionių istorijų ieškokite Zigzag.lt tinklaraštyje.
© 2016 UAB "Zigzag Travel". Visą informaciją dėl bilietų ir kelionių programų, datų, kainų, sąlygų rekomenduojame pasitikslinti su Zigzag.lt konsultantais.