Įvairūs
ŠALYS  »  Kipras

Naudingos nuorodos

PIGIOS KELIONĖS Į KIPRĄ >

Dėl kelionių į Kiprą kreipkitės į mūsų konsultantus. Jie padės jums išsirinkti kurortą, viešbutį ir pramogas pagal jūsų pomėgius ir poreikius.

Kipras - trečioji pagal dydį sala Viduržemio jūroje, yra trijų žemynų sankryžoje – čia susikerta keliai, vedantys į Afriką, Europą ir Aziją. Tai Viduržemio jūros perlas, kuriame, pasak graikų legendos, iš jūros putos gimė meilės deivė Afroditė. Dėl to ši šalis dar vadinama Afroditės sala, į kurią visus metus plūsta keliautojai, trokštantys atgaivinti priblėsusius jausmus ar pagydyti sužeista širdį... Kipro vynuogininkystė bei vynininkystė turi labai senas, 4000 metų siekiančias tradicijas. Ne veltui kitas, ne ką mažiau nei Afroditė garbinamas dievas Kipre – Dionizas, kuris laikomas vynuogių, vyndarystės bei ekstazės dievu.

Kipras - meilės ir vyno šalis. Susituokti Kipre galima jau po trijų dienų viešnagės joje. Čia kasmet rengiami vynuogių ir vyno festivaliai su paradais ir kaukėmis. Kipre poilsiauti galima bet kuriuo metų laiku - 340 dienų per metus Kipro danguje šviečia saulė, o likusios dienos taip pat kupinos žavesio.

Vietiniai puikūs smėlio paplūdimiai, skalaujami skaidrių Viduržemio jūros vandenų, laikomi vienais švariausių pasaulyje. Stebina ir šio krašto keisti mūsų akiai sluoksniuotieji kalnai, tankiai apaugę vešliais miškais, civilizacijos nepaliesti kaimai ir judrūs miestai.

Kipre gausu įvairių istorijos laikotarpių paminklų. Čia rasime ir neolitinių gyvenviečių pėdsakų, ir antikinės helenistinės architektūros pavyzdžių, ir bizantiškų bei venecijietiškų tvirtovių, ir pilių liekanų. Taip pat čia nemažai iš turkų valdymo laikų likusių mečečių.

Aktyvių pramogų megėjai gali rinktis ne tik ekskursijas po salą, laipiojimą Trodos kalnuose ar vandens pramogas, bet ir šėliones iki ryto prašmatniuose klubuose. Mėgstantys ramesnį poilsį tikrai ras prieglobstį ramiuose gamtos kampeliuose bei jaukiuose laukiniuose paplūdimiuose, kuriuose aplink – nė gyvos dvasios. Kadangi sala ganėtinai nedidelė, keliauti po ją itin lengva. Čia kiekvienas atras užsiėmimų - nuo Agia Napos diskotekų iki įžymių Pafo istorinių vietų.
 
Kipras puiki vieta poilsiui su vaikais. Šalyje nemažai vandens pramogų centrų visai šeimai, o dauguma viešbučių siūlo paslaugas, pritaikytas būtent mažiesiems keliautojams - tai mini klubai, baseinai, žaidimo aikštelės bei pramoginės programos, pritaikytos vaikams.


LANKYTINOS VIETOS IR PRAMOGOS

Kruizai. Iš Kipro siūlomi įvairios trukmės kruizai į Rodo salą, Libaną, Siriją, Izraelį, Jordaniją, Egiptą (kruizas Nilu).

Akamas - pusiasalis Kipro šiaurės vakaruose, visiškai neapgyvendintoje teritorijoje. Šiandien - tai civilizacijos nepaliesta gamta, retos augalijos rūšys, nuostabus kraštovaizdis. Senais laikais šioje vietoje buvo senovės romėnų miestas, kurio griuvėsiai aptinkami ir šiandien. Gilus Avagas tarpeklis, kuriame netgi karščių metu maloniai vėsu. Laros įlankoje, vienintelėje vietoje, deda kiaušinius milžiniški vėžliai.

Aštuonkojų gaudymas. Pasinaudokite proga pažvejoti ir patys sugauti aštuonkojį! Šeimininkai parūpina svečiams žvejybos reikmenų, o patyrę žvejai pamoko šių jūros gyvūnų gaudymo gudrybių. Ir nepamirškite nufotografuoti savo laimikio! Jūsų patogumui - visas reikalingas inventorius: kaukės, nardymo ir žvejybos reikmenys.

Bizantiškos bažnyčios - Kakopetrija. Tiems, kas vertina senovės meną ir norėtu susipažinti su bizantiško meno lobiu. Rytinėje Troodos kalnų dalyje, Solea slėnyje išvysite daugybę kaimelių, įsikūrusių kalnų nuokalnėse. Kelias atves į Agios Nikolaos tis Stegis cerkvę, kurioje saugomi svarbiausi XI-XVII a. bizantiškosios dailės pavyzdžiai. Kakopetrijos kaimelio senoji dalis saugoma valstybės kaip nacionalinis istorinės vertės architektūros paminklas. Asinu kaimelyje yra cerkvė, skirta mergelės Marijos atminimui. Ją puošia XII a. senovinės freskos, išlikusios iki mūsų dienų. Dar dvi bizantiškos cerkvės Galatos kaime - Panagia Podithou ir Archangelo Mykolo - garsėja savo XVI a. freskomis.

Kerinija. Sustokite prie Agios Hilarion tvirtovės, pastatytos ant Pentadaktylos kalno (8 - 10 a.). Atsiverianti puiki Kerinijos panorama, įspūdinga architektūra nukels jus į praeities laikus. Apsilankykite Bellapais Abbey vienuolyne Pentadaktylos kalnų šlaite, kuris pripažintas vienu įspūdingiausių gotikinio meno pavyzdžių. Kerinijos miestas su žirgo formos įlanka, antikinėm pilim, sniego baltumo namais ir siauromis gatvelėmis. Kerinijos tvirtovė statyta siekiant apsiginti nuo arabų antpuolių 7 a. Jos viduje įrengtas muziejus, kur rasite originalias senovinio Kerinijos laivo liekanas. Šis pirklių laivas, plaukiojęs 300 m. pr. m. e., rastas ir iškeltas iš Viduržemio jūros dugno šalia Kerinijos tvirtovės. Tai seniausias iki šiol išlikęs laivas pasaulyje!

Limasolis - Kurikumas. Limasolis - vyndarystės centras. Aplankykite vieną iš vynų gamyklų, paragaukite tradicinio vyno, kurio galėsite ir įsigyti. Senovinio romėnų Kourion miesto griuvėsiuose pamatysite garsųjį graikų ir romėnų antikinį amfiteatrą.

Nacionalinė Kipro naktis. Norite paragauti nacionalinių patiekalų, paklausyti graikiškos ir Kipro muzikos, pažiūrėti liaudiškų šokių ir netgi jų pasimokyti? Neabejojame, kad jus pakerės uždegančios muzikos garsai, taigi - nesivaržykite šokti!

Nikosija - Lefkara. Kipro sostinė - Nikosija. Jo istorija byloja apie tragiškais įvykiais paženklintą šalies padalinimą į dvi dalis - pietinė graikų ir šiaurinė turkų. Tuo galima įsitikinti pravažiuojant palei vadinamąją Žaliąją padalinimo liniją. Nikosija - stambiausias Kipro administracinis, politinis, prekybinis ir kultūrinis centras. Aplankykite Laisvės aikštę ir Šv. Jono katedra. Nikosijoje Jūsų laukia jaukus restoranėliai, daugybė parduotuvėlių-tavernų, kavinukių ir taikomojo meno dirbtuvių, kuriose galima stebėti liaudies meistrų darbą. Lefkara kaimelis garsėja savo nėriniais ir sidabro dirbiniais. Beveik visos šio kaimelio moterys išmano tradicinį rankdarbių meną lefkaritika, o vyrai - sidabro dirbinių gamybos amatą. Sakoma, kad pats Leonardas Da Vinci, negalėdamas atsispirti vietinių amatininkų dirbiniams, čia įsigijo nėrinį vienam Katedros altoriui.

Trodosas - išvyka džipais. Didžiausia saloje Kuriso užtvanka ir Mesa Potamos slėnis, kriokliai. Aukščiausia Kipro viršūnė - Olimpas (1951 m virš jūros lygio), iš kurios atsiveria nuostabi Kipro kraštovaizdžio panorama. Kikkos vienuolynas (čia saugomas Dievo motinos Marijos atvaizdas, nutapytas Šventojo Luko). Senovinis Celefos tiltas. Kaimeliai ir nepakartojami vaizdai.


NACIONALINĖ VIRTUVĖ

Kipre visiškai nėra natūralių gėlo vandens šaltinių. Jis gaunamas dirbtiniu būdu iš jūros - specialiose gamyklose.

Valgymas - vienas pagrindinių ritualų Kipre. Čia patariama paragauti meze (žuvies ir mėsos) užkandžių. Pagrindiniai mėsos patiekalai dažniausiai gaminami iš avienos. Vienas gardžiausių – sish kebo. Šaltuosius patiekalus keičia karštieji, dažniausiai mėsos, paukštienos, kurie būtinai patiekiami su šviežiomis graikiškomis salotomis. Mėsos ir žuvies patiekalai gaminami ant grotelių arba didelėse apskritos formos molinėse krosnyse. Mėsa, paruošta tokiu būdu, vadinama kleftiko. Suvla arba suvlakija - tai tradicinis nacionalinis šašlykas. Musaka - maistingas daržovių, farso ir specialaus padažo apkepas. Challumi - kietas baltas avies sūris (įvairiai paruoštas). Dolmades - faršas, įvyniotas ir paruoštas vynuogių lapuose.

Platus stalo (raudonojo ir baltojo) ir desertinio vyno pasirinkimas. Patariama paragauti desertinio vyno Commandaria, turinčio medaus skonį. Iš vietinės gamybos alkoholinių gėrimų vertinami Zivania (vynuogių degtinė), Uzo (anyžių degtinė). Alaus mėgėjams vertėtų paragauti vietinės gamybos šviesiojo KEO alaus.

Iš saldžiųjų patiekalų galima išskirti įvairias lukumo rūšis.


Daugiau patarimų ir kelionių istorijų ieškokite Zigzag.lt tinklaraštyje.
© 2016 UAB "Zigzag Travel". Visą informaciją dėl bilietų ir kelionių programų, datų, kainų, sąlygų rekomenduojame pasitikslinti su Zigzag.lt konsultantais.