Įvairūs
ŠALYS  »  Šri Lanka

Naudingos nuorodos


Dėl kelionių į Šri Lanką kreipkitės į mūsų konsultantus. Jie padės jums išsirinkti kurortą, viešbutį ir pramogas pagal jūsų pomėgius ir poreikius.
 

Pasaulio žemėlapyje Šri Lanka (Ceilonas) atrodo lyg mažutis arbatos lašelis Indijos vandenyno platybėse. Kokiais tik epitetais nevadino šios šalies praeityje ir dabar: “Indijos vandenyno perlas”, “stebuklinga sala”, “tropikų rojus”. Šis nedidelis žemės lopinėlis savo neapsakomu grožiu, tradicijomis, istorijos ir kultūros turtingumu prilygsta visam kontinentui. Apsilankę Šri Lankoje Jūs pamatysite ne tik egzotišką gamtą – neaprėpiamas, palmėmis apaugusias, smėlėtas pakrantes, slėnius ir kalnus, upes ir ežerus, įspūdingus krioklius, egzotiškus augalus ir gyvūnus, bet ir visame pasaulyje garsius senovės civilizacijų kultūros paminklus – budistų vienuolyną Dambuloje, Sigirijos kalną, Budos Danties šventyklą Kandyje, Ruvanvelio šventovę, Gal Vihare skulptūrinį ansamblį ir kt.
Šri Lanka – laiminga žemė, nes joje gyvena draugiški, geri, nuoširdūs žmonės. Kur Jūs bebūtumėte – visur Jus sutiks draugiškai besišypsantys žmonės su tradiciniu pasisveikinimu “ajubovan” – “sveikatos Jums ilgam”.
Šri Lanka - tai ramybė ir gamtos didingumas, kurie neatsiejamai susiję su žmonių gyvenimo paprastumu ir natūralumu.


BENDRA INFORMACIJA

Geografinė padėtis. Šri Lankos Demokratinė Socialistinė Respublika (iki 1972 m. Ceilonas) – valstybė Pietų Azijoje, Šri Lankos saloje. Sala Indijos vandenyne, į pietryčius nuo Indostano pusiasalio. Salos pavadinimas išvertus iš sinhalų kalbos – “didžioji žemė”. Krantai daugiausia žemi, dažnai lagūniniai, daugelyje vietų juos supa koralų rifai. Apie 80 % šalies teritorijos užima lygumos. Salos centre yra kalnynas, aukščiausias taškas – Pidurutalagalos kalnas (2524 m). Pakrantė – tai šimtai kilometrų puikių palmėmis apaugusių paplūdimių (pakrantės ilgis 1340 km). Salos ilgis šiaurės-pietų kryptimi – 430 km, vakarų-rytų – 224 km. Ilgiausia upė – Mahavelis (apie 322 km).
Plotas. 65600 kv. kilometrų.
Klimatas. Klimatas šiaurėje ir rytuose – musoninis subekvatorinis, pietuose ir vakaruose – jūrinis ekvatorinis. Pats karščiausias metų laikas – kovo ir balandžio mėn., kuomet temperatūra siekia net iki 38ºC. Nuo lapkričio iki sausio mėn. būna vėsiau, temperatūra iki 30º C. Vidutinė metinė temperatūra lygumose - 26-30ºC, kalnuose - 15-20ºC. Vandens temperatūra nebūna žemesnė nei 25ºC, jūros vanduo visuomet švarus, neskaitant trumpo musoninio lietaus periodo, kuris trunka apie 10 dienų (gegužės pab. – birželio pr.).
Sostinė. Kolombas. Miestai. Dehivala-Mount Lavinija, Moratuva, Džafna, Kandis, Trinkomalis, Galė.
Valiuta. Šri Lankos rupija (LKR), kurioje yra 100 centų.
Gyventojai. Šalyje gyvena apie 18 mljn. gyventojų. Apie 74 % gyventojų sudaro sinhalai, 18 % - tamilai, 7% - maurai, 1 % - kiti.
Kalbos. Valstybinė kalba – sinhalų. Ja kalba apie 74 % šalies gyventojų. Anglų k. vartojama vyriausybinėse įstaigose, ja kalba apie 10% gyventojų.
Religija. Budistai – 69%, induistai – 15%, krikščionys – 8%, musulmonai – 8%. Religija ir kultūra nuo senų laikų sudaro bendrą visumą. Budistų ir induistų šventovės, krikščionių bažnyčios, musulmonų mečetės yra šalia, harmoningai papildydamos viena kitą.
Vizos. Jei nesiruošiate prabūti ilgiau kaip 30 parų, viza nereikalinga.
Laikas. Skiriasi nuo Lietuvos + 4.00 val. Nuo kovo pabaigos iki rugsėjo pabaigos įvedamas vasaros laikas.
Transportas. Pagrindinė transporto rūšis yra automobilių transportas. Saloje yra apie 76 tūkst. Km. kelių, iš jų apie 28 tūkst. su bitumine danga. Kelių eismas – kairės pusės. Geležinkelio kelių yra apie 2 tūkst. km. Saloje yra 13 veikiančių oro uostų.
Sveikata. Vykstant į Šri Lanką specialių skiepų nereikia.


ISTORIJA

Šalies istorija skaičiuojama nuo V a. pr.Kr., kuomet išeiviai iš Indijos atsikėlė į salą. Vėliau susikūrė Sinhalų valstybė. Iki mūsų laikų išliko senovės miestų, gigantiškų vandens saugyklų, tvirtovių ir rūmų griuvėsiai, kurie patvirtina apie aukšto lygio civilizacijos egzistavimą saloje. Rašytinė Šri Lankos istorija siejama su budizmo, kuris iki šių dienų išliko savo pirmykštėje formoje, atsiradimu daugiau kaip prieš 2000 metų.
Šalis ilgą laiką buvo kolonija. Ją įvairiais laiko tarpais valdė Portugalija, Olandija, Anglija. Todėl daug būdingų šioms tautoms bruožų atsispindi šalies kultūroje, tradicijose, ekonomikoje, architektūroje. Portugalai pastatė daug katalikiškų bažnyčių, tvirtovių, vietinius gyventojus pavadino tokiomis populiariomis Portugalijoje pavardėmis kaip Fernando, Pereira ir kt. Olandai pastatė vandentekį, nusausino žemumas. Anglai pasodino arbatos plantacijas, nutiesė geležinkelį, pastatė ligonines ir mokyklas. 1948 m. Didžioji Britanija suteikė Ceilonui nepriklausomybę.


LANKYTINOS VIETOS IR PRAMOGOS

Šri Lanka visame pasaulyje garsėja ne tik Ceilono arbata ir safyrais, bet ir balto smėlio paplūdimiais bei uolose prisiglaudusiais budistų vienuolynais, kurie turistus traukia savo nepakartojamomis freskomis ir Budos skulptūromis. Atogražų miškuose veši juodmedžiai, tikai, šilkmedžiai ir nuostabiausios orchidėjos. Šri Lanka neįsivaizduojama be dramblių ir flamingų. Pakelėse – nesibaigiančios kokosų plantacijos. Šimto metrų aukščio medžiai vienas su kitu surišti virvėmis, kuriomis laipioja kokoso rinkėjai.

Spėjama, jog sostinė pavadinta Kolumbu todėl, kad norėta pagerbti Kristupą Kolumbą, iki gyvenimo pabaigos tikėjusį, jog Šri Lankos krantas yra pietinė Indijos pakrantė. Viduramžiais miestas buvo vadinamas Kolantots vardu, kol 1520 m. Portugalai pasistatė fortą ir pavadino jį Kolumbu. Beveik milijoninė besiplečianti metropolija išgyvena nuolatinę metamorfozę. Labai greitai keičiasi miesto panorama, o senų pastatų vietose išauga nauji dangoraižiai. Kolumbe verta pamatyti gausybę budistų ir induistų šventyklų, parlamento rūmus, kolonijinio laikotarpio statinius, užsukti į Pettah turgų ir parduotuves, kur galima nebrangiai įsigyti suvenyrų bei drabužių.

Sigirijoje turistus žavi “Liūto uola”. Užlipus į maždaug 200 m aukštį atsiveria fantastiški vaizdai. Šią tvirtovę pasaulyje išgarsino unikalios V a. sukurtos “Debesų mergelių” freskos, kurios kadaise buvo vandalų suniokotos, o dabar profesionaliai restauruotos. Aplankę “Liūto uolą” gal susigundysite pajodinėti drambliais po Habaranos kaimelį ir džiungles.

Kelionių žinovai pataria pamatyti Dambulą – įspūdingą 2000 metų senumo uoloje iškaltą budistų šventyklos kompleksą su daugiau kaip 100 Budos, jo mokinių ir induistų dievų statulų. Ten daug įdomių freskų, vaizduojančių Budos gyvenimą ir Šri Lankos istoriją. Kartu aplankytumėte didžiausią Azijos botanikos sodą, kur galima įsigyti tradicinių prieskonių, natūralių augalinių produktų, grožio terapijos ir kosmetikos priemonių.

Yala nacionalinis parkas - didžiausias Šri Lankos nacionalinis parkas – laukinių dramblių, šernų, buivolų, leopardų, stirnų ir krokodilų namai. Leopardai, kurie yra vertinami kaip bailūs gyvūnai, čia yra neįprastai drąsūs. Dieną vaikšto palei kelią ir visai nebėga, išgirdę automobilio variklio ūžimą. Todėl turėsite daug progų padaryti nuostabių nuotraukų. Pamatysite vietinių ir migruojančių paukščių pulkus.

Pinnuwala - dramblių prieglauda. 1970 m. įkurtas centras – tai ne tik atrakcija turistams, bet ir įstaiga, atliekanti mokslinę funkciją. Dėl čia vykdomos dramblių auginimo ir veisimo programos, šiandien kai kurie iš pirmųjų „gyventojų“ turi galimybę stebėti, kaip auga jų „anūkai“.

Kandy. Buvusioje sostinėje, iki šių dienų siejamoje su prabanga ir didybe, vis dar puoselėjamos turtingos tradicijos ir folkloras. Pravažiavę palei vaizdingą įlanką, pastatytą karaliaus Sri Wickram Rajasinghe XVIII a., užsukite į miesto turgų nusipirkti suvenyrų iš vietinių menininkų ir amatininkų.

Sala garsėja Rytų medicinos – Ajurvedos centru, kur mokytis ir gydytis suvažiuojama iš įvairių pasaulio kampelių. Ajurveda – senovės indų mokslas, daugelis jį praktikuojančių gydytojų mokosi įstaigose. Pagrindinis šios holistinės medicinos tikslas – padėti žmogui rasti kūno, proto ir sielos harmoniją. Todėl dažnai ajurvedos centruose ne tik daromos įvairios procedūros, masažai, parenkamas maitinimas, bet ir medituojama, vyksta jogos užsiėmimai.

Šri Lanka pasaulyje garsėja brangakmeniais: safyrais, rubinais, topazais. Juvelyrinius dirbinius geriausia pirkti tik specializuotose parduotuvėse. Reikalaukite čekio arba sertifikato. Beje, be specialaus leidimo iš “dramblių ir arbatos salos” draudžiama išvežti kultūrinę ar istorinę vertę turinčių daiktų, antikvarinių kaukių, rankraščių, knygų, dramblio kaulo dirbinių, monetų ir pašto ženklų kolekcijų, neapdorotų brangakmenių, daugiau negu 2 kg arbatos.


VIRTUVĖ

Virtuvė garsėja įvairove – ją įtakojo atvykę pirkliai ir užkariautojai (indai, arabai, malajiečiai, portugalai, olandai, anglai). Vietinės virtuvės pagrindas – ryžiai, valgomi su įvairiais padažais, žuvimi, jautiena, vištiena ar kiaušiniais. Patiekalai gana aštrūs (viešbučiuose paprastai patiekiamas sušvelnintas variantas); jei užvalgėte per aštriai, ne gerkite vandenį, o suvalgykite šaukštą paprastų virtų ryžių, agurką ar išgerkite jogurto. Pakrantės miestuose ir kurortuose gausu jūros maisto restoranų.


Daugiau patarimų ir kelionių istorijų ieškokite Zigzag.lt tinklaraštyje.
© 2016 UAB "Zigzag Travel". Visą informaciją dėl bilietų ir kelionių programų, datų, kainų, sąlygų rekomenduojame pasitikslinti su Zigzag.lt konsultantais.