Įvairūs
ŠALYS  »  Turkija

Naudingos nuorodos


Dėl kelionių į Turkiją kreipkitės į mūsų konsultantus. Jie padės jums išsirinkti kurortą, viešbutį ir pramogas pagal jūsų pomėgius ir poreikius.
 
Galite ir patys rezervuoti kelionę internetu.
 
Zigzag.lt bloge skaitykite: kelionių Turkijoje istorijos, rekomenduojami maršrutai, patarimai.

Turkija - valstybė pietvakarių Azijoje, kurios nedidelė dalis teritorijos yra Europoje, o likusi dalis Azijoje. Nuo Europos ją skiria du siauri sąsiauriai. Šiandien ji yra respublika, kurioje susipynusios islamo ir Vakarų tradicijos. Turkija tai tiltas tarp dviejų pasaulių, kur susitinka Rytai ir Vakarai. Šiuolaikinius keliautojus traukia architektūrinių paminklų gausa, turgūs, mečetės, taip pat galime pasigrožėti ir kitais gamtos sukurtais stebuklais. Tai tūkstantmečius skaičiuojanti šalis, kuri buvo civilizacijos lopšys ir kurios palikuoniais mes esame.


LANKYTINOS VIETOS IR PRAMOGOS

Dabartiniame Bodrumo mieste stovėjo vienas iš septynių pasaulio stebuklų – Halikarnaso mauzoliejus, pastatytas apie 350 m. pr. Kr. Deja, iki šių dienų paminklas neišliko, jis stipriai nukentėjo XIV a. nuo žemės drebėjimo. Efeso mieste stovėjo antrasis pasaulio stebuklas – Artemidės šventykla. Pasak Korane ir Senajame Testamente aprašytos legendos apie didįjį potvynį, Nojaus arka stovėjo prie Ararato kalno, esančio labiausiai į rytus nutolusioje Turkijos dalyje. Ne vieną šimtmetį mokslininkai rengė ekspedicijas, stengdamiesi rasti šios legendos tikrumo įrodymų.

“Medvilnės pilis”, taip vadinama Pamukkale, viena iš labiausiai stebinančių ir neužmirštamų Turkijos vietų. Tai stalagmitų kanjonai, padengti baltu mineralinių medžiagų sluoksniu. Laiptuotų terasų įdubose veržiasi šilto ir šalto vandens srovės, kurios spalvą keičia priklausomai nuo saulės spindulių žaismo. Šalia – senovinis miestas Hierapolis, garsėjantis savo amfiteatru, didžiausiu visoje Turkijoje nekropoliu, romėniškomis pirtimis bei Apolono šventykla. Šią didybę primena tik po žemės drebėjimo išlikę griuvėsiai.

Dar vienas gamtos stebuklas, Turkijos centrinėje dalyje – Cappadocia. Prieš milijonus metų iš veikusių vulkanų lavos susidarė minkštos uolienos – tufos – masyvai, kurie suformavo kalnus, o kartais ir įspūdingų formų skulptūras. XIX a.pr.Kr. čia įsikūrė pirmieji gyventojai buvo nuo persekiotojų slapstęsi pirmieji krikščionys. Jie iš vulkaninių kalnelių vidaus išskaptavę minkštąją tufą, įsirengė gyvenamuosius būstus, šventyklas, kurias puošia freskos. VII-VIII a. arabų antpuoliai vertė gyventojus gintis, slapstytis, buvo pradėti statyti požeminiai miestai, kuriuose pasislėpdavo visa bendruomenė ir galėdavo niekieno nepastebėti ir neišeidami pragyventi mėnesį laiko ir ilgiau.

Efesas – vienas gražiausių ir geriausiai išlikusių senovės miestų. Daugelis prarastų civilizacijų mūsų laikus pasiekia tik sudužusių vazų šukėmis, prirašytomis plokštėmis ar auksinėmis pomirtinėmis kaukėmis. Efese antikos pasaulis atsiveria miesto gatvėse, aikštėse, šventyklose, pirtyse, turtingų miestelėnų namuose, fontanuose, amfiteatruose. Celsijaus biblioteka savo pergamentinių ritinių kiekiu beveik prilygsta didžiosioms Aleksandrijos ir Pergamono bibliotekoms. Dar ir dabar išlikęs šio pastato klasikinis dviaukštis fasadas.

Stambulas, istorijoje labiau žinomas kaip Konstantinopolis, yra vienintelis miestas, įsikūręs dviejuose žemynuose; beveik 2 tūkst. metų šis miestas buvo net trijų imperijų sostine: Romėnų, Bizantijos ir Turkų. Triukšmingas šiandieninis Stambulas žavi kultūrų įvairove bei jų suformuotomis tradicijomis. Turkija – islamiška šalis. Jei į Turkiją keliaujate pirmą kartą, jus nustebins penkis kartus per dieną iš minaretų skambantis kvietimas melstis. Mečetė – maldos namai, išsiskiria savo puošnumu ir rytietišku grožiu. Pati žymiausia XVII a. Stambule pastatyta Sultanhameto arba Žydroji mečetė, kuri turi net septynis minaretus.

Dabartinė Turkijos sostinė Ankara – tai didelis modernus miestas, jo ištakos siekia net Helenistinę epochą. Didžią istoriją galima pažinti Anatolijaus kultūros muziejuje, kuris įsikūręs Ankaroje ir yra vienas iš turtingiausių savo eksponatais muziejų visoje Turkijoje.
 
Demrė – Kekova. Antikos laikais dabartinis Demrė miestas vadinosi Myra. Nors daugeliui atrodo, kad Kalėdų senelio gimtosios vietos turėtų būti kur nors šiaurėje, tačiau, pasirodo, jis gyveno čia. Tiksliau - vietinėje cerkvėje tarnavęs vyskupas Nikolajus (Santa Nikalojus, Santa Klausas), jūreivių ir vargšų globėjas, norėdamas suteikti vaikams džiaugsmo dalindavo jiems mažytes dovanėles. Šis žmogus ir pradėjo gražią kalėdinę tradiciją dovanoti vaikams dovanas. Tai tikras Kalėdų senelio “protėvis”. Už kelių kilometrų į šiaurę nuo Demrė - virš jūros uolose iškaltos Likijos laikų kapavietės su unikaliais ornamentais ir bareljefais, parodančiais tų laikų vietinių skulptorių meninę išmonę.


Vienas įdomiausių miestų islamo pasaulyje – Konija, kuriame įsikūrusi „besisukančių“ dervišų brolija, dar vadinama Mevlevi. Įdomios ir originalios šios brolijos idėjos, apeigos bei jų tikėjimo išraiškos priemonės, susijusios su muzika ir ritualiniu šokiu, vadinamu Sema. Ši ceremonija veda pašėlusiu ratu aplink save besisukančius dervišus į dvasinę ekstazę, mistinę vienybę su Dievu ir absoliutų tobulumą.

Išvyka džipais į kalnus. Išvyka džipais leis jums tyrinėti gamtą, su jos gražiais medžiais, gėlių laukais ir nesibaigiančiais pušų miškais. Tai jaudinanti ir nuotaikinga kelionė vingiuotais kalnų keliais. Grožėsitės kalnų gamta, upėmis, pamatysite kaimus, pasirodančius tolumoje, papietausite jaukiame kaimo restoranėlyje.

Iškyla plaustais. Nuotykių mėgėjams – nepaprasta vienos dienos iškyla plaustais (nuo 6 iki 10 žmonių) kalnų upėmis. Krante instruktoriai supažindina su saugumo taisyklėmis, plausto valdymu ir komandų vykdymu. Plaukiant upe įveiksite įvairaus sudėtingumo slenksčius. Jūsų laukia nuostabus gamtovaizdis, daug įspūdžių.

Povandeninis nardymas. Kartu su profesionaliais nardymo instruktoriais turėsite galimybę tyrinėti skaidrų povandeninį Viduržemio jūros pasaulį. Ir jums nebūtina nardymo patirtis. Dviejų panėrimų metu grožėsitės įvairiaspalvėmis žuvimis, įdomia augalija.

Turkiška naktis. Tai puiki galimybė pažinti Turkijos kultūrą ir tradicijas. Turkiška vakarienė, pramoginė programa: pilvo šokis, folkloriniai šokiai iš įvairių regionų, pilvo šokio konkursas ir kitos pramogos, vakarienė, pilstomi vietinės gamybos alkoholiniai.

Turkiška pirtis. Tai vieta, kur galėsite pamatyti ir pajausti tradicinės turkiškos pirties kultūrą. Puiki atgaiva kūnui ir sielai. Turkiškoje pirtyje atliekama keletas procedūrų – tradicinis kūno šveitimas, muilo putų masažas ir kūno masažas su aliejais.


Nuodėmės verta turkų virtuvė

Turkijos virtuvė yra kryžkelėje tarp Rytų ir Vakarų bei Viduržemio regiono. Ėriena yra pagrindinė mėsa visuose valgiaraščiuose, o patys populiariausi sis kebabas (mėsos gabaliukai, suverti ant iešmo ir iškepti) arba doner kebabas (ėrienos gabaliukai kruopščiai sudėti ant besisukančio vertikalaus iešmo). Žuvis ir vėžiagyviai visada švieži, ragaujant barbunya (raudonoji kefalė) ir kilič baligi (kardžuvė) galima liežuvį praryti. Dolma (vynmedžio lapai įdaryti riešutais ir serbentais ) ir karniyarik (baklažanas, įdarytas smulkinta mėsa) tradiciniai Turkijos patiekalai.

Svečiams iš kitų šalių dažnai leidžiama nueiti į virtuvę ir pasirinkti valgius tiesiog iš puodų, jei jie negali suprasti patiekalų pavadinimų.

Populiariausi gėrimai Ayran (gaivinantis jogurto gėrimas), arbata, ir stipri juoda turkiška kava. Turkija – pasaulietinė šalis, todėl alkoholis joje yra priimtinas, o Ramadano metu šalyje lankytojai turi būti protingi ir vengti alkoholio, tačiau turkiško alaus, raudono ir balto vyno visada galima paragauti. Tautinis gėrimas – tai raki (anyžinė), kuri susidrumsčia įpylus į ją vandens. Raki gėrimas yra ritualas ir tradiciškai ją geriant ant stalo būna pateikta meze (užkandžių) įvairovė.


Daugiau patarimų ir kelionių istorijų ieškokite Zigzag.lt tinklaraštyje.
© 2016 UAB "Zigzag Travel". Visą informaciją dėl bilietų ir kelionių programų, datų, kainų, sąlygų rekomenduojame pasitikslinti su Zigzag.lt konsultantais.