Įvairūs
ŠALYS  »  Kanarų salos  »  Gran Kanarija
Trečia pagal dydį Kanarų salyno sala (1532 kv.km) įdomi savo klimato ir kraštovaizdžio įvairove. Pervažiuoti nuo vienos salos pakrantės iki kitos per visą salą - apie 50-60 km, tad įmanoma per atostogas pamatyti visas jos grožybes. Saloje galima rasti ir įkaitusio smėlio dykumų, ir subtropinių miškų, ir užgesusių ugnikalnių, ir kalnų. Per salos vidurį eina El Kumbre kalnų grandinė su aukščiausia salos viršukalne Las Nieves, siekiančia 2000 m. aukštį virš jūros lygio. Pušynus saloje keičia kavos, bananų plantacijos, abrikosų sodai, migdolų ir palmių giraitės. Tokios gamtos įvairovės tokiame nedideliame plote niekur kitur pasaulyje nerasite. Sala net vadinama miniatiūriniu žemynu, kadangi čia galima rasti įvairiausių klimato zonų. Sakoma, kad Gran Kanarijoje – amžinas pavasaris, nes žiemą oro temperatūra nenusileidžia žemiau 20°C, vasarą retai viršija 30°C. Vandens temperatūra svyruoja tarp 18°C žiemą ir 22°C vasarą. Vietiniai teigia, kad dėl palankaus vėjo Gran Kanarijoje buriuoti galima kasdien. 43 proc. salos teritorijos paskelbtos saugomomis gamtinėmis zonomis, čia įkurti net 8 draustiniai. Verta kovo mėnesį saloje pamatyti ir migdolų žydėjimo metą - kalnuose migdolai apaugę beveik visus šlaitus, tad žydint atrodo tarsi jie būtų padengti sniegu.


Salos sostinė - Las Palmas

Tai didžiausias salyno miestas, turintis 370 tūkst. gyventojų, o taip pat - ir didžiausias Ispanijos uostas. Mieste labai daug turistinės paskirties objektų: viešbučių, restoranų, koncertų salių, naktinių klubų ir paplūdimių. Las Palmas gyvenimas prisotintas įvairiausių kultūrinių renginių, čia ištisus metus vyksta daugybė festivalių ir švenčių.
1478 m. įkurtoje sostinėje išlikę viduramžių statiniai, kuriuos galima išvysti senamiestyje, dar vadinamame Vegueta. Būtina aplankyti Gotikos-Neoklasicizmo laikotarpio Katedrą, pastatytą 1497 m., Kolumbo namą, esantį gražiausioje pirmųjų salos gubernatorių rezidencijoje ir saugantį istorines Kolumbo epochos relikvijas, Kanarų muziejų, kurio ekspozicijos atspindi iki ispaniškąjį salų kultūros periodą. Šioje miesto dalyje išlikę ir amžių istoriją menantys gyvenamieji namai – originalūs senosios architektūros pastatai su uždarais vidiniais kiemeliais ir balkonais iš Kanarų pušų medienos. Sostinėje Las Palmas driekiasi auksinis paplūdimys Las Kanteras. Tai vienas gražiausių miesto paplūdimių visoje Ispanijoje. Beveik 4 km auksinio smėlio ruožą skiria povandeninis rifas, kuris sulaiko bangų mūšas, tačiau neatskiria paplūdimio nuo atvirųjų vandenų.

KURORTAI

Maspalomas – didžiausias kurortas Gran Kanarijos pietinėje dalyje, tai nacionalinis parkas, todėl čia draudžiamas automobilių eismas. Keliauti galima tik pėsčiomis arba kupranugariais. Kopos yra saugomos kaip gamtos draustinis, čia negalima jokia statyba. Vakariniame kopų pakraštyje stovi švyturys, išsirikiavę prabangūs viešbučiai. Už kopų įrengtas golfo aikštynas, apsuptas vienaaukščių pastatų. Poilsiautojams čia skirta viskas: vandens sportas, ekskursijos, greitojo maisto restoranai. Paplūdimio nuovargį išsklaido kartingai, kupranugarių safari, 2 puikūs atrakcionų parkai: Palmitos Park, kurio atogrąžų soduose skraido egzotiški paukščiai, bei vakarietiškasis Sioux City parkas. Kurortas garsėja ilgais, auksiniais smėlio paplūdimiais, esančiais tarp didžiulių kopų, mėlyno horizonto fone. Kurorte yra apie 500 viešbučių, 100 restoranų, barų, diskotekų, yra didžiausias Kanarų salose vandens parkas Aquasur. Aktyvaus poilsio mėgėjai gali aplankyti įspūdingą atrakcionų parką, užimantį 14000 kv.m plotą Holiday world.

Playa del Ingleses - didžiausias ir gyviausias kurortas, trikampis žemės plotas, įsirėžęs į auksinio smėlio ruožą. Nuo 1950 m. kurorte iškilo daugiaaukščiai gyvenamieji namai, sujungti kelių labirinto, per 300 restoranų ir 50 diskotekų. Į vakarus nuo Playa del Ingles - nusidriekia pakrantė iki Dunes de Maspalomas. Kurorte yra Palmitos park, garsėjantis egzotiniais augalais ir gyvūnais. Mundo Aborigen parke galima pamatyti pirmykščių žmonių gyvenimą, kurie vadinami Guančiai. Kurorte gausu parduotuvių, kuriose jūs galite įsigyti įvairių suvenyrų, parfumerijos, alkoholinių gėrimų.Taip pat galite aplankyti populiarų pramogų centrą – Yumbo. Sporto mėgėjams siūlomos įvairios sporto šakos: tenisas, skvošas, kartingo trasa. Pramogų ir linksmybių ras kiekvienas Holiday World Fun parke.

San Augustin - toliausiai nutolęs į Rytus ir, palyginus, ramesnis už kitus kurortus. Čia yra keli tamsaus smėlio paplūdimiai, išsidėstę tarp uolų, nutiestos pasivaikščiojimų krantinės. Šio kurorto viešbučiai pasižymi didelėmis teritorijomis ir baseinais. Čia gausu restoranų, prekybos vietų, naktinių klubų, diskotekų. Viešbutyje Melia Tamarindos yra garsus kurorto casino, kuriame yra ir naktinis klubas Dragos Boite. San Augustin – buriuotojų pamėgta vieta, dėl palankaus vėjo ir bangų.


LANKYTINOS VIETOS IR PRAMOGOS

Čia kiekvienas ras užsiėmimą pagal savo skonį:
- mėgautis vienu iš 128 Gran Kanarijos paplūdimių ir saule, šviečiančia 2700 valandų per metus;
- susipažinti su salos istorijos ir architektūros paminklais (iš čia kilo ispanų kolonijinis stilius, paplitęs nuo pietinių JAV valstijų iki Argentinos);
- lankytis operoje, klasikinės, roko muzikos koncertuose, meno parodose;
- grožėtis salos gamtos įvairove;
- aplankyti gretimas salas - Tenerifę ir Lanzarotę;
- smagiai leisti laiką su vaikais pramogų parkuose ar jodinėjant kupranugariais, o galbūt stebint delfinus;
- užsiimti patinkančiu sportu – pasivaikščiojimu kalnų takais, jodinėjimu, golfu, tenisu, sklandymu, buriavimu, plaukiojimu burlentėmis ar banglentėmis (esant optimalioms sąlygoms, Atlanto bangos kai kuriuose paplūdimiuose siekia 5 metrus aukščio), nardymu ar gilumine žvejyba;
- užsiimti grožio ir sveikatos procedūromis talasoterapijos centruose;
- atsipalaiduoti ir mėgautis Playa del Ingles naktiniu gyvenimu, viena iš 50-ies kasmet vykstančių fiestų (nuo vasario iki kovo vidurio vykstančiu karnavalu, Migdolų žydėjimo švente kovą), vietinės virtuvės siūlomais gėrimais (pamėginkite „Ron y Miel“ – vietinį romą su palmių sirupu) ir valgiais (daugiau nei dvidešimčia vietinių sūrių rūšių, įvairiais patiekalais iš žuvies, ožkienos ar kiaulienos, visus metus derančiais tropiniais vaisiais, desertais iš medaus, migdolų, citrinų ir gofio – kepintų kukūrūzų miltų).

Gran Kanarijos karnavalas. Vasario mėn. kelias savaites Gran Kanarija virsta spalvingu karnavalu. Tai nesibaigianti šventė, kuri buvo įtraukta į Gineso rekordų knygą kaip ilgiausiai besitęsiantis karnavalas pasaulyje. Savo renginių gausa ir kostiumų įvairove jis gali lygiuotis su garsiuoju Rio de Janeiro karnavalu. Kadangi kiekvieno miesto savivaldybė sudaro savą šventės renginių programą, šalies svečiams duodama dar daugiau laisvės ir galimybių per keletą dienų susipažinti su skirtingomis karnavalų rengimo tradicijomis: nuo verdančio sostinės šventės sūkurio iki saikingų provincijos miestelio linksmybių. Didžiausią populiarumą turi sostinės Las Palmas vykstantys karnavaliniai paradai bei konkursai. Čia per šventės kulminaciją pagrindinėje sostinės gatvėje siūloma įvairių egzotiškų gardumynų. Penkias valandas besitęsiančioje eisenoje dalyvauja daugiau kaip 20 000 persirengusių kostiumais karnavalo dalyvių, o po to vyksta karnavalo Karalienės rinkimai.

Gran Kanarija – golfo pradininkė Ispanijoje. Jau 1891 m. šioje saloje buvo įrengta pirmoji golfo aikštelė (tai buvo apskritai pirmoji golfo aikštelė visoje Ispanijoje). Šiuo metu saloje yra 6 dideli golfo kompleksai, kurie buvo įrengti remiantis pasaulyje pripažintų šios srities ekspertų rekomendacijomis. Artimiausiu laiku bus atidaryti 4 nauji aikštynai, kurie, be abejonės, atitiks net ir išrankiausio golfo žaidėjo lūkesčius.

Palmitos parkas, įkurtas už 30 km nuo Maspalomas. Tai tikra tropikų oazė. Čia ištisą dieną galima gėrėtis dresuotų papūgų pasirodymais, pasivaikščioti po 200 rūšių kaktusų giraitę, palmių alėjas, stebėti 1500 egzotiškų paukščių, aplankyti nuostabiausių pasaulyje drugelių paviljoną, orchidėjų namus.

Gambija. Ši eskursija suteikia galimybę pažinti Afrikos kultūrą, žvilgtelėti į vietinių gyventojų kasdienybę, jų papročius, išvysti įspūdingą gamtovaizdį bei gyvūniją. Anksti ryte išvyksite lėktuvu iš Gran Kanarijos į Gambiją, valstybę Afrikos šiaurės vakaruose. Atvykus į Banjul oro uostą, turistams pritaikytu kariniu sunkvežimiu vyksite į Mandinari kaimą, aplankysite vietinio turtingo ūkininko namą, šeimininkas su šeima papasakos apie savo gyvenimo būdą. Kelionę tęsite laivu iki restorano ant polių, pietų metu paragausite nacionalinių patiekalų. Po pietų aplankysite vietos pradinę mokyklą. Taip pat turėsite galimybę nusipirkti tradicinių suvenyrų. Vėliau dulkėtais savanų keliais pasieksite Uncle John‘s fermą, išmėginsite palmių vyną ir „ugninį vandenį“, Tanji miestelyje apsilankysite žuvų turguje (vienas pagrindinių Gambijos pajamų šaltinių - žuvies eksportas), Katschi Kali vietovėje – krokodilų fermą. Praleidę dieną atvirame sunkvežimyje, atsigaivinsite viešbučio baseine, pavakarieniausite ir išvysite nacionalinių šokių ir dainų programą. Autobusu grįšite į oro uostą ir išskrisite atgal.


VIRTUVĖ

Nors daugelis Kanarų salų restoranų siūlo įvairių šalių patiekalus, galima rasti ir tik šioms saloms būdingų tradicinių. Kanarų virtuvei būdingi patiekalai iš vietinių produktų: šviežios žuvies, ožkienos, kiaulienos, tropinių vaisių ir daržovių. Vienas svarbiausių ir labiausiai paplitusių patiekalų - garnyras prie mėsos - bulvės su kailinukais (papas arrugadas). Tai švarios su lupenomis sūriame vandenyje virtos bulvės (verdama tol, kol išgaruoja visas vanduo, o bulvės paviršius pasidengia druskos kristalais). Iš žuvų patiekalų išsiskiria gelsvai purpurinės spalvos vieja. Tai ką tik pagauta ir išvirta žuvis. Ji patiekiama su alyvuogių aliejumi ir padažu. Sankocho - virta žuvis, dažniausiai kuri nors iš įvairių jūros ešerių rūšių. Iš mėsos ruošiama įvairūs ragu. Ypač populiarus puchero canario - troškinta jautiena. Puchero - ragu su šafranu, dešra, pupomis, turkiškais žirniais ir bulvėmis. Konecho al salmorecho - ragu iš triušienos su pomidorais.
Arros kon verduras - tai įvairiaspalvių ryžių, kukurūzų, paprikų ir pomidorų mišinys. Kanarų virtuvė garsėja įvairiais padažais. Salmorecho - padažas, kurio būtina paragauti kiekvienam, norinčiam pažinti Kanarų virtuvę. Ypač jis tinka prie triušienos. Tradiciniuose Kanarų padažuose nėra jokių cheminių priedų ir konservantų. Pats geriausias suvenyras lauktuvėms - buteliukas spalvoto padažo. Parduotuvėse yra net specialiai turistams parduodamų įvairių padažų rinkinių (mojos Canarios). Iš kukurūzų miltų gaminamas gofio. Šis patiekalas tinka prie mėsos. Jau daugelį metų gofio yra tradiciniame kasdieniniame Kanarų salų gyventojų racione. Tradicinis desertas - bienmesale - saldus krepas iš kiaušinio trynio, migdolų ir cinamono. Kanarų salose, kaip ir Ispanijoje, populiari paelija - ryžiai su jūros gėrybėmis, mėsa ir daržovėmis.
Vienas iš populiariausių lengvų alkoholinių gėrimų - saldus gintarinis vynas Malvazija (gaminamas nuo XVII a.). Beje, alkoholiniai gėrimai Kanarų salose palyginti pigūs.
Orientuotis daug patiekalų iš žuvies siūlančioje Kanarų virtuvėje padės šis žodynėlis: Atun - tunas, Anchoa - ančiuviai, bacalao - menkė, calamar - didelis kalmaras, chipiryn - mažas kalmaras, cherne - jūrų ešerys, congrio - ungurys, pez. espada - kardžuvė, sama - vietinis ešerys.

© 2016 UAB "Zigzag Travel". Visą informaciją dėl bilietų ir kelionių programų, datų, kainų, sąlygų rekomenduojame pasitikslinti su Zigzag.lt konsultantais.